Fıtık Ameliyatı Sonrası Kalça Ağrısı

bel fıtığı ameliyatı sornası kalça ağrısı

Bel fıtığı ameliyatı sonrası kalça ağrısı pek çok hastanın operasyon sonrası süreçte karşılaştığı bir problemdir. Bu problemin ortaya çıkmasnın birden fazla nedeni vardır. Klinikte en sık karşılaşınlan iki nedenden birincisi geçirilen cerrahi operasyonun gereksiz olmasıdır. Bu durumdaki hastalarda ağrı esasında fıtıktan kaynaklanmamaktadır. MR raporunda fıtık görülmesi sonrası yeterli muayene ve testler yapılmadan ameliyata alınan kişilerde bel fıtığı ameliyatı sonrası kalça ağrısı görülebilir. Bu hastalarda ameliyat öncesinde de mevcut olan bel ve kalça ağrısı fıtık alındıktan sonra da devam eder. Çünkü ameliyatla alınan fıtık, mevcut ağrının kaynağı değildir. Bu hastalar doktor doktor gezip fıtık ameliyatı sonrası bacak ağrısı normal mi diye sorularına cevap ararlar. Esasında normal değidir çünkü siz zaten bu ağrıdan kurtulmak için ameliyat oldunuz.

Klinikte bu ağrıya yol açan bir diğer sebep ise ameliyat sonrası doğru tedavi sürecinden geçmemektir. Bu hastalarda fıtık kişilerin semptomlarının kaynağı olmasına rağmen ağrılı uzun bir süre geçirmişlerdir. Ameliyat öncesi ağrılı dönemde vücut ağrıdan kaçınmak için belli eklemleri hareket ettirmez ve belli kasları kullanmaz. Ameliyatla fıtık alındıktan sonra vücut bu kas ve eklemleri tekrar kullanmaya başladığında güçsüz bir kas, aşırı oynak veya donuk bir eklemle bu hareketleri yapmaya çalışır. Bunun sonucunda da kalçada ağrı başlar. Bu hastalar ameliyat sonrasında doğru bir fizik tedavi desteği alırlarsa bu şikayetleri ortadan kalkar. Bu kişiler de fıtık ameliyatından sonra yaşanan ağrılar nasıl dindirilebilir diye yardım ararlar. Bu hastaların çözümü uzman fizyoterapist tarafından uygulanacak manuel terapi ve sonrasında planlanacak bir egzersiz programıdır.

Bu hastalar her ne kadar bu dertten muzdarip olsa da çözümleri mevcuttur. Her iki durumda da doğru bir değerlendirme sonrası planlanacak uygun bir tedavi programı hastaların ağrılarını dindirebilir. Bu durumlarda önemli nokta ağrının kaynağının doğru tespit edilmesidir.

fıtık ameliyatı sonrası kalça ağrısı

Bel Fıtığı Sonrası Kalça Ağrısı – Doğru Tedavi Eksikliği

Fıtık ameliyatı sonrası yeterli bakım ve fizyoterapi alınmadığında oluşan durumun çözümü  daha kolaydır. Burada hastanın günlük yaşamı, ameliyat öncesi ağrısının ne kadar süredir devam ettiği ve mevcut fiziksel durumu tedavi planlamasında önemli rol oynar. Örneğin, ameliyat sonrası futbol, voleybol veya basketbol gibi mücadele içeren bir spora dönmek isteyen birisinini alması gereken tedavi ile bilgisayar başında çalışan ve herhangi bir spor yapmayan birisinin alması gereken tedavi farklıdır. Çünkü bu iki durum farklı kas ve eklem sağlığı gerektirir ve kişileri bu seviyelere ameliyat sonrasında kademe kademe yükseltmek gerekir. Kişinin ameliyat öncesi fiziksel sağlığı da tedavinin hangi boyutlarına ağırlık verilmesi gerektiğini belirler. Ameliyat öncesi aktif bir yaşama sahip olan kişinin çoğu zaman manuel terapi ağırlıklı bir tedaviye ihtiyacı olur. Bu kişilerde egzersiz daha az tedavide yer kaplar. Ameliyat öncesi sportif alışkanlığı olmayan kişilerde hem manuel terapi hem de egzersiz ağırlıklı bir tedavi gerekir.

Ameliyat öncesindeki ağrının vücutta yarattığı çeşitli sorunlar vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi kas inhibisyonu dediğimiz bir durumdur. Kas inhibisyonu, ağrı sonucu vücudun ağrıyan bölgeye yük bindirecek olan kasları kullanmamasıdır. Bir nevi vücut o bölgedeki kasların şarterlerini indirir. Normalde ağrı ortadan kalktığı zaman kas inhibisyonu da ortadan kalkar ve vücut eski fonksiyonunu sağlıklı bir şekilde yerine getirir. Problem, ağrının uzun sürmesi ile başlar. Bu ağrı uzun sürerse bu kaslardaki inhibisyon kas atrofisine yani kasların hacim olarak küçülmesi ile sonuçlanır. Bu durumda ağrı ve ağrı kaynağı ortadan kalksa dahi ortada zayıflamış ve küçülmüş bir kas kalacağı için bu kasa binen yükler zamanla ağrıya yol açmaya devam eder. Bu nedenle ameliyat öncesi ağrılar 1 aydan fazla sürmüş olan hastalarda ağrılar ameliyat sonrasında da devam edebilir. Bu kaslar bele yük bindirmeyecek şekilde kademeli olarak kişinin ihtiyaçlarına uygun şekilde güçlendirilmelidir. Bazı durumlarda ağrıyı azaltmaya yönelik manuel terapi de gerekmektedir. Bu ancak muayene sonrasında anlaşılabilir.

Fıtık Ameliyatı Sonrası Kalça Ağrısı – Gereksiz Ameliyat Olmak

Ameliyat gerekmemesine rağmen ameliyat olan bel fıtığı hastalarında devam eden ağrılar biraz daha komplektir. Bu hastalarda hem güçsüz bir kas hem de devam eden bir problem vardır. Bel fıtığından kaynaklanmayan ağrıların birkaç belirtisi vardır. Ağrının tek taraflı olması, dizin altına inen ağrının olmaması, topuk ve parmak ucu yürüyüşü yapılabilmesi en önemli belirtilerdir. Bel fıtığı kaynaklı ağrılar büyük oranda belde tek taraflı olmaz. Ağrı belin genel hattında merkezde olur. Bu nedenle tek taraflı ağrılar bel fıtığı dışında farklı problemlerin işaretçisi olabilir. Sakroiliak eklem ağrısı, faset eklem problemi, kas tonusu artışı gibi problemler tek taraflı bel ağrısına yol açabilir.

Ağrının dizin altına inmemesi bir diğer işarettir. Çünkü özellikle L4-L5 ve L5-S1 seviyesindeki fıtıklar siyatik siniri sıkıştırırlar. Bu nedenle siyatik sinir hattında ağrı, uyuşma ve karıncalanma görülür. Siyatik sinir topuğa kadar inen bir sinir olduğu için bu sinir sıkıştığı zaman dizin altına kadar inen ağrı ve semptomlar olur. Eğer hastaların ağrısı dizin altına inmiyorsa mevcut şikayetler bel fıtığından kaynaklanmıyor demektir. Bu duruma yol açabilen problemler yine sakroiliak eklem ağrısı, faset eklem problemi ve mekanik bel ağrısı olabilir.

Topuk ve parmak ucu yürüyüşü yapabilmek bel ftığının siniri henüz büyük ölçüde sıkıştırmadığı anlamına gelir. Bu hareketleri yapabilen kişilerin esasında ameliyat olmaları şart değildir. Burada fıtık siniri sıkıştırsa dahi henüz önemli ölçüde sinirde hasara yol açmadığı anlamına gelir. Bu tarz durumlarda ağrı dizin altına dahi inse fizik tedavi ile iyileşme ihtimali yüksektir. Bu hastalarda priformis sendromu, siyatik veya sinir sıkışması kaynaklı ağrılar olabilir. Bu kişilerde sinir kaydırma manevraları, egzersiz ve manuel terapi temelli tedavi uygulamak gerekir. Bu hastaların tedaviden fayda görme olasılığı çok yüksektir. Bilimsel araştırmalara göre 3 aylık bir tedavi en kötü durumdaki vakalarda dahi iyileşmenin sağlanması için yeterli bir süredir. Durumu ve semptomları daha hafif olan hastalar çok daha kısa sürede bu şikayetlerinden kurtulabilirler.

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Kalça Ağrısı İyileşme Süresi

Sadece bel ağrısı veya sadece kalça ağrısı olan hastaların iyileşme süresi dize ve topuğa yayılan ağrısı olan kişilere kıyasla çok daha kısadır. Genellikle sadece bel veya sadece kalça ağrısı olan hastalarda 4-6 seansta 3-4 haftalık sürelerde iyileşme sağlanabilmektedir. Özellikle ağrı öncesi fiziksel kapasitesi yüksek olan kişilerde ufak manuel terapi dokunuşları ile çok hızlı sonuçlar alınabilmektedir. Ameliyat öncesi sportif alışkanlıkları olmayanlarda kasların güçlenmesi ve yapılan tedavinin vücutta değişime yol açması biraz daha zaman aldığı için tedavi süresi uzamaktadır.

Bunlar dışında pek çok durum mevcut ağrıların kaynağı olabilir. Kanal daralması, bel kayması, omurga kanalında bağ kalınlaşması kalça ağrısına yol açabilir. Bu nedenle siz de eğer fıtık ameliyatından sonra yaşanan ağrılar nasıl dindirilebilir veya fıtık ameliyatı sonrası bacak ağrısı normal mi diye soruyorsanız bize danışabilir ve ücretsiz değerlendirme için randevu alabilirsiniz. Unutulmamalıdır hiçbir bel ağrısı çözümsüz değildir. Sadece doğru tedavi, doğru günlük yaşam düzenlemeleri ve vücut farkındalığı gerekir.

Adres tarifi için tıklayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Scroll to Top
Telefon
whatsapp