Tenisçi Dirseği Nedir? – Lateral Epikondilit

Tenisçi dirseği nedir

Tenisçi dirseği

 

Tenisçi dirseği, literatürde lateral epikondilitis olarak geçer. Dirseğin dış kısmında ağrı ve yanma şikayetleri ile karakterizedir. Hafif vakalarda kolu eforlu kullanırken ağrı hissedilirken, ileri seviye vakalarda uykuda dahi ağrı olabilmektedir. Sanılanın aksine tenisçilerden çok sporcu olmayan bireylerde daha sık görülür. Bunun temel nedeni, sporcuların yüksek kondisyona ve kuvvete sahip olmaları, onların sakatlığa yakalanma oranını oldukça düşürmektedir. Bu nedenle tenisçi dirseği tedavisinde ağırlıklı olarak hastaları doğru şekilde kuvvetlendirmek gerekir. Tedavinin detayına girmeden önce gelin detaylı olarak sakatlığa bakalım.

 

Tenisçi dirseği nedir?

 

Tenisçi dirseği sakatlığı dirseğin dış kısmında, el bileğini ve parmaklarını yukarı kaldıran kasların kemiğe yapıştığı yerde meydana gelir. Kaslarımız kemiklere tendonlar vasıtasıyla yapışır. Kaslar bir kuvvet üretirken aslında kemiği çekmezler. Kendi içinde kasıldığı zaman tendonları kendine çeker. Tendonlar da kemiğe yapışık olduğu için kasların ürettiiği çekme kuvveti ile tendonlar kemikleri çeker ve böylece hareket açığa çıkar.

 

dirsek anatomisi

 

Bu kasları normal rutinin dışında aşırı miktarda kullanmaya başladığımızda kaslarımız yorulmaya başlar. Kaslar yorgunken güçsüzleşir. Güçsüzleşen kaslara rağmen iş yapmaya ve bu kasların yaptırdığı hareketleri tekrarlamaya devam ettiğimiz zaman yük tendona biner. Aşırı miktarda tendonlara yüklendiğimiz zaman da tendonlarda mikro yırtıklar meydana gelir. Bu yırtıklar ilk etapta herhangi bir ağrıya yol açmazlar. Vücudumuz mikro yırtıkları tamir edebilir. Bu nedenle kısa süreli yapılan ağır işler tenisçi dirseğine yol açmaz.

 

tenisçi dirseği belirtileri

 

Mikro yırtıkların geliştiği süreçte ilk başta dirseğin dış kısmında yorgunluk hissedilir. Bu yorgunluk ağrısı eğer kulak ardı edilir ve üstüne gitmeye devam edilirse işte bu durumda sakatlık meydana gelir. Mikro yırtıklar iyileşmeye fırsat bulamadan tekrar tekrar yüklenildiği için ödem toplamaya başlar. Ödem meydana geldiği anda artık istirahat anında ağrı hissetmeye ve poşet taşırken bile ağrı hissetmeye başlar.

 

Tenisçi dirseği belirtileri nelerdir?

 

Tenisçi dirseği belirtileri sakatlığın şiddetine ve ne kadar süredir var olduğuna bağlı olarak değişir. Aşağıdaki belirtileri hafiften şiddetliye doğru sıraladık. Yani erken dönemde ilk 2-3 belirti görülürken, sakatlık ilerledikçe daha fazla belirtiler görülür.

 

Ağır yük kaldırıldığında dirseğin dış kısmında ağrı

Gün içinde kavrama gerektiren hareketlerde güçsüzlük ve çabuk yorulma

Bilgisayarda veya kalemle yazı yazarken ağrı ve çabuk yorulma

Anahtar çevirirken, kapı kolu tutarken ağrı hissetme

Güç içinde sürekli olarak dirseğin dış kısmında ağrı ve ovalama ihtiyacı hissetme

Ağrı nedeniyle gece uykuya dalmakta zorlanma

Sabah uyandığında kolu kullanmada zorlanma ve tutukluk

Gece uykudan uyandıran dirsek ağrısı

 

Bu belirtiler ne kadar azsa iyileşme süresi o kadar kısa sürerken, ne kadar çoksa iyileşme süresi o kadar uzun sürer.

 

tenisçi dirseği belirtileri

 

Tenisçi dirseği testleri

 

Tenisçi dirseği testlerinde 3 ana önemli test vardır. Bu testlerin üçünde birden pozitif bulgu mevcutsa tenisçi dirseği tanısı konulabilir. Bazı durumlarda emin olmak için MR görüntülemesi istenebilir. Testlerde lateral epikondil üzerinde stres yaratılarak ağrı veya şikayetlerin oluşup oluşmadığına bakılır. Testlerde aranan bulgular mevcutsa teşhiş konulur.

 

  1. test palpasyon testidir. Burada lateral epikondil üzerinde parmakla bastırılır. Bölgede ağrı olup olmadığına bakılır. Kemiğe yapılan bastırmalar her zaman ağrılı olabilir. Bu nedenle ağrının kemik ağrısı mı yoksa sakatlıktan mı kaynaklandığını ayırt etmek gerekir. bunun için testler sağlı sollu yapılır. Eğer sağ ve sol arasında ağrı farkı varsa tenisçi dirseğinden şüphelenilebilir.

 

  1. test kavrama testidir. Bu testte avuç içi kaslarının ne kadar güçlü kasıldığına bakılır. Her ne kadar tenisçi dirseği arka grup kasları ilgilendiren bir sakatlık olsa da el sıkma esnasında çift taraflı kasılma meydana gelir. Avuç içini kapattığımızda hareketi kontrol etmek amacıyla arka grup kaslar da kasılır. Eğer ileri seviye tenisçi dirseği sakatlığı varsa hasta el sıkamayacaktır.

 

  1. test direnç testidir. Bu testte lateral epikondile yapışan kasların gücü test edilir. Bu test esnasında ağrı oluşması, sağ ve sol kol arasında önemli ölçüde kuvvet farkı oluşması durumunda sakatlıktan şüphelenilir. Testte ön kolun uygulayabildiği dirence bakılır ve direnç esnasında ağrı olup olmadığına bakılır.

 

Her zaman her test sağlı sollu kıyaslanarak yapılmalıdır. Aksi takdirde yanıltıcı sonuçlar verebilir. Bir kişinin gücünün doktora kıyası değil, kendi vucudunun normaline göre yapılması gerekir. Kişi kavrama esnasında güçlü bir performans gösterebilir ancak sağ ve sol arasında fark varsa test yine de pozitif olarak kabul edilir.

 

tenisçi dirseği testleri

 

Testler ilerleyen süreçlerde iyileşmenin seyrini takip etmek açısından da kullanılabilir. Testler tedavi sürecinde sık sık tekrarlanmamalıdır. Testler provakasyon içerdiği ve bölgeyi zorladığı için sık tekrarlanması durumunda ağrıda artışa yol açabilir. Özellikle direnç testleri ağrıya rağmen yapılmamalı, hasta ağrı hissettiği anda kavramayı bırakmalıdır.

 

Tenisçi dirseği tedavisi – Tenisçi dirseği nasıl geçer?

 

Tenisçi dirseği tedavisi ilk önce sakatlığın şiddetini belirlemekle başlar. Gece ağrısı ve istirahat ağrısı mevcutsa atel kullanmak gerekebilir. Bu seviyede ağrı, dirseğe yapışan tendonlarda çok yoğun ödem olduğunu gösterir. Bu nedenle tam bir istirahat ile o bölge tendonlarına binen yükü tamamen almak gerekir. Gün içinde sürekli kullanılması gereken bu atelle el bileği ve parmaklar dinlendirilir. Böylece vücut bölgedeki ödemi azaltarak iyileşmeyi başlatacaktır. Bu evrede dirseğe buz uygulaması yapılabilir. Buz, ağrıyı azaltacaktır.

 

Bu şiddette bir ağrı varken kesinlikle yapılmaması gereken şeyler vardır. Dirsek bölgesine bastırmak, derin ve ağrılı masaj yapmak, ESWT, kuru iğne, kupa, hacamat ve benzeri yaralayıcı uygulamalardan kaçınmak gerekir. Bu uygulamalar bölgedeki ödemi arttırarak ağrının daha da şiddetlenmesine yol açar. Bu evrede kesinlikle sakatlık bölgesi zorlanmamalıdır. Hiçbir egzersiz uygulaması yapılmamalıdır.

 

Gece ağrıları azalmaya başladığı zaman hafif egzersizlere başlanabilir. Gece ağrılarının azalması 1-2 hafta sürebilir. İstirahat ağrısı geçtikten sonra buz uygulaması bırakılabilir. Bu evrede mikro yırtıklar vücut tarafından onarılmaya başlanır. Vücudun iyileşmesini desteklemeye yönelik çok hafif egzersizler verilebilir. Kesinlikle dirençli egzersizlerden ve ağır kaldırmaktan kaçınmak gerekir. İyileşme başlamış ancak tekrar bir zorlanmada sakatlığın eski şiddetine dönmesine müsait bir ortam vardır.

 

Bu evrede yumuşak küçük top sıkma egzersizleri, şiddetli kavrama gücü gerektirmeyecek biceps-triceps egzersizleri yaptırılmalıdır. Sakatlığın olduğu bölgenin etrafındaki kasların çalıştırılması, bölgeye giden kan miktarını arttıracağı için iyileşmeyi destekleyecektir. Bu dönemde hala dirseğin dış kısmında yapışan kasları zorlayacak egzersizler yapılmamalıdır. Tendonlar az miktarda kan damarı barındırdığı için iyileşmes süreci yavaş ilerler. Bu evre kişiden kişiye değişmekle birlikte 4-6 hafta arası sürebilmektedir.

 

Gün içinde kapı kolu tutarken, anahtar çevirirken ağrı hissedilmediğinde ve istirahat ağrısı hissedilmediğinde bir sonraki faza geçilebilir. Gün içinde küçük işlerde ağrı olmaması, mikro yırtıkların tamir edildiği ve hafif yüklenmelerin tolore edilebildiğini gösterir. Bu evrede hafif germe egzersizleri tendonların yüklenmesine yardımcı olacaktır. Germeler ağrısız ise hafif parmak hareketleri ve el bileği ile dirençli egzersizler yapılabilir. Kişilerin kavraması ağrısız olduğu sürece yüksek ağırlıkla biceps ve triceps egzersizleri yapılabilir. Hiçbir zaman tedavide ağrının üzerine gidilmemelidir. Ağrı varsa bölgenin yüklenme kapasitesi aşılmış ve zarar görmeye başlanmış anlamına gelir. O noktada derhal durulması ve ısrarcı olunmaması gerekir.

 

Tenisçi dirseği egzersizleri

 

Tenisçi dirseği egzersizleri yapılırken kişinin sosyal ve mesleki yaşantısı göz önüne alınmalıdır. Sakatlığın gelişme hikayesine bakılarak egzersizlerin türünden ziyade set-tekrar-şiddeti doğru ayarlanmalıdır. El bileğinin dış kısmını çalıştıran kaslar kullanıldığı ve güçlendirildiği sürece egzersizin tipi şekli önemli değildir. Ancak sakatlığın tekrarlamasını engellemek için, kişinin el bileğini kullanacağı şekilde kasları dayanıklı hale getirmek gerekir.

 

Hatırlarsanız sakatlığın başlangıcında öncelikle kaslar yorgun düşer ve bunun üzerine gidildiği zaman ağrı başlardı. Bu nedenle tedavinin ilerleyen dönemlerinde kasların tekrar yorulmayacağı bir güce, kuvvete veya dayanıklılığa sahip olmaları sağlanmalıdır. Örneğin kaldırım taşı döşeyen bir işçinin el bileği güçlü olmak zorundadır. Bu nedenle böyle bir iş yapan ve sakatlanan kişi eğer işe devam edecekse kaslarını ona göre hazırlamak gerekir. El bileği kaslarını çok güçlendirmek gerekir. Bu kişinin egzersizlerinde hem ağırlık yüksek(%70 ve üzeri) ve tekrar sayısı düşük(6-8-10 tekrar) olmalıdır.

 

Tenisçi Dirseği Nedir? - Lateral Epikondilit

 

Bir başka örnek daha verelim. Örneğin piyano çalarken sakatlanan ve piyanoya devam etmek isteyen bir hastada tenisçi dirseği egzersizleri daha farklı olacaktır. Bu hastada yüksek şiddette egzersizler yaptırmaya gerek yoktur. Daha çok dirsek kaslarının dayanıklılığını arttırmaya yönelik, düşük şiddette yüksek tekrarlı egzersizler verilmelidir. Aynı egzersiz hem kaldırım işçisine hem piyaniste verilebilir. Ancak egzersizin şiddet, set, tekrar sayısı ve dinlenme süresinde farklılık olmak zorundadır. Piyaniste yüksek şiddet düşük tekrarla çalıştırmak, piyanistin tekrar sakatlanmasına yol açar. Bunun kötü yanı, hastanın egzersizle iyileşebileceğine dair inancının azalmasına yol açma ihtimalidir. Hatta eğer doğru ayarlanmazsa egzersizler ağrıyı arttıracağı için, hastalar ameliyattan başka çarelerinin olmadığını veya piyanoyu bırakmak zorunda kalacağını bile düşünebilir.

 

Bu nedenle tenisçi dirseği egzersizleri esasında tek başına bir anlam ifade etmez. Egzersizin kişinin ihtiyaçlarına göre doğru dizayn edilmesi gerekir. Aşağıda temel olarak kullanılan tenisçi dirseği egzersizlerini bulabilirsiniz.

 

tenisçi dirseği egzersizleri

 

Tenisçi dirseğinde nörodinamik yaklaşım

 

Tenisçi dirseği ağrısı bezen diğer sakatlıklarla karıştırılabilmektedir. Bu sakatlığın ağrısı tek bir noktada olmayıp, ön kol hattı boyunca uzanabilir. Bu da sinir sıkışması, boyun fıtığı, torasik outlet gibi diğer sakatlıklarla benzer bir ağrı hattıdır. Bazen hatalı teşhis ile diğer sakatlıklardan kaynaklanan ağrılar tenisçi dirseği olarak adlandırılabilir. Bu durumda standart tenisçi dirseği tedavileri etkili olmayabilir. Bu durumda nörodinamik yaklaşım etkili olmaktadır.

 

Nörodinamik yaklaşımın etkili olacağı ve problemin gerçek tenisçi dirseği olmadığını anlamak için şunlara bakmak gerekir.

 

Radial, medial veya ulnar sinir germe testlerinde sağ ve sol arasında ağrı-gerginlik farkı olması

Ağrının uyuşma karıncalanma şeklinde olması

Ağrı noktasının bir türlü bulunamaması ve yaygın olması

Ağrının spontan bir şekilde artıp azalması

 

tenisçi dirseği nörodinamik yaklaşım

 

Bu durumlar mevcutsa nörodinamik yaklaşım ağrılarınıza çözüm olabilir. Bu durumda sinir kaydırma manevraları yapılarak sinir üzerindeki baskı ortadan kaldırılabilir. Uygulanacak tekniğe, yapılan testler sonucunda karar verilir. Sinir germe hareketlerinde hassasiyet veya ağrı olan sinire yönelik yapılacak kaydırma manevraları bu bölgede olan ağrıya faydalı olabilir.

 

Tenisçi dirseği manuel terapi

 

Tenisçi dirseği sakatlığında uygulanabilecek çeşitli manuel terapi teknikleri mevcuttur. Burada uygulama boyun, omuz, dirsek ve el bileğine yönelik yapılabilir. Boyun bölgesine yapılacak manuel terapi uygulamasında değerlendirme bulguları önemlidir. Boyunda bulunan omurların transvers çıkıntılarına dokunularak ağrı ve hassasiyet tespiti yapılır. Ağrılı bölgeye yapılacak AP-PA yönünde mobilizasyonlar, olası bir refere ağrı durumunda ağrıyı azaltabilir.

 

tenisçi dirseği manuel terapi

 

Omuz bölgesine yapılacak uygulamalar nörodinamik yaklaşımın faydalı olduğu durumlarda kullanılabilir. Brachial plexus adını verdiğimiz sinir kavşağı koltuk altından geçer. Dolayısıyla omuza yapılacak mobilizasyonlar sinir üzerindeki mevcut baskıyı rahatlatabilir.

 

Dirsek bölgesine yapılacak manuel terapi uygulamaları kesinlikle ağrısız olmalıdır. Mobilizasyon esnasında uygulanan kuvvet ve basınç, sakatlık bölgesi üzerinde kompresyon oluşturmamalıdır. Aksi takdirde bölgede mevcut olan hassasiyetin artışına yol açabilir.

 

El bileğine yönelik yapılacak tenisçi dirseği manuel terapi uygulamaları pronasyon ve supinasyonu temel alarak yapılmalıdır. Çünkü sakatlıkla ilişkili olan ve gözden kaçırılan hareket bu harekettir. Pronasyon ve supinasyon hareketi ile birlikte dirseğe yapışan kasların günlük yaşamda daha rahat hareket açığa çıkarması sağlanabilir.

 

Tenisçi dirseği kendiliğinden geçer mi?

 

Tenisçi dirseği kendiliğinden maalesef geçmemektedir. Çünkü sakatlığın oluştuğu bölge gün içinde çok sık kullandığımız bir bölgedir. Ellerimizi kullanarak yaptığımız hemen hemen her işte elimizin arka kısmındaki kaslar da çalışır. Bu da elin kendi kendine istirahat edememesine ve iyileşme fırsatı bulamamasına yol açar. Günlük yaşamın şekline göre ağrılarda dönemsel azalma görülebilir. Ancak tam iyileşme için bir fizyoterapi sürecine girmek gerekir.

 

Tenisçi dirseği neden olur?

 

Tenisçi dirseği sakatlığının gelişmesi için mutlaka eli aşırı kullanmak gerekir. Düşme, çarpma, delici-kesici alet yaralanmalarında bu sakatlık oluşmaz. Tenisçi dirseği sakatlığının oluşması için tendonlarda mikro yırtıklar oluşturacak ve birikerek bu yırtıkların ödeme yol açmasına yol açacak kadar zorlamak gerekir.

 

Bu mikro yırtıkların oluşması için de kasların güçsüzleşmesi veya dayanıklılığını aşan bir yükle karşılaşması gerekir. herhangi bir sebepten ötürü kaslar güçsüzleşmeye başlar veya iş yükü artarsa bu tendonlarda mikro yırtıklar oluşur.

 

Yaşlanma ile birlikte damar sağlığının bozulması, diyabet-sigara-kötü beslenme gibi dolaşıma zarar veren problemlerin varlığı da bu sakatlığın oluşma riskini arttırır. Klavyede uzun süreli işler yapma, müzisyenlik, inşaat işleri, manikür-pedikür işleri bu sakatlığın gelişme ihtimalinin yüksek olduğu mesleklerdir. Tenisçi dirseğine neden olan temel olay, ön kol kaslarının kapasitesinin üzerinde, dinlenmesine fırsat vermeden aşırı kullanmaktır.

 

Tenisçi dirseği geçmiyor! Neden inatçı bir rahatsızlıktır?

 

Tenisçi dirseğinin geliştiği yer el ve bileklerimize doğru giden kasların tutunduğu bölgedir. Gün içinde ellerimizi sıklıkla kullandığımız için bu bölgeyi dinlendirmek oldukça zordur. Yemek yerken, kapı açarken, telefon kullanırken sürekli olarak elimizi kullanırız. Bu nedenle tenisçi dirseği sakatlığı oldukça yavaş iyileşen ve tedavide yapılacak en ufak bir hatada tekrar eski haline dönen bir problemdir.

Tedavide aksaklıkların sık olması, aslında doğru bir tedavi ile iyileşebilecek hastaların ümitsizliğe düşmesine yol açmaktadır. Hatta ameliyatsız ve enjeksiyonsuz iyileşebilecek vakalar, bu yaşanan tekrarlayan sakatlıklar nedeniyle ameliyat olmak istemektedir. Ancak maalesef bu problemde ameliyat ve enjeksiyon kesin çözüm sağlamamaktadır. Çünkü kaslarda var olan güçsüzlük devam ettikçe problem tekrar tekra geri gelecektir. Burada yapılması gereken tek şey yüklenme kontrolünü doğru yaparak, kademeli güçlendirmektir.

 

Egzersiz yaptım ama ağrım geçmiyor diye düşünmemek gerekir. Yapılması gereken şey, referans bir hareket belirleyerek 2 haftada 1 ağrı takibi yapılmasıdır. Örneğin 1 kg dambıl kavrayıp kaldırırken olan ağrının şiddeti not edilir. 2 hafta sonra aynı hareket tekrar yapılır. Ağrıda bir azalma varsa kesinlikle tedaviye devam etmek gerekir. eğer ağrıda azalma yoksa veya artış varsa egzersizlerin şiddeti düşürülmelidir. Ağrı azaldığı sürece tedaviyi bozmamak, alternatif kuru iğne, hacamat, kupa, masaj, bantlama gibi temelde işe yaramayan yöntemlere yönelmemek gerekir.

 

Tenisçi dirseğinin tek ve kesin çözümü egzersizdir. Egzersiz dışında yapılan hiçbir tedavi kalıcı tedavi olmayacaktır. Ağrıları bir süreliğine ortadan kaldırabilir ancak ana problem var olduğu sürece sürekli olarak tekrar edecektir.

 

Tenisçi dirseği hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Adres tarifi için tıklayın.

2 thoughts on “Tenisçi Dirseği Nedir? – Lateral Epikondilit”

  1. Benimde dirseğim de tenisçi dirseği çıkmış önce az ağrıyordu ilaç kullanmayı bırakmıştım ama bugün öyle bir ağrı oldu ki beni uykudan uyandırdı. Doktora ilaç tedavisinin faydası olmadığını söylemiştim doktorda kök hücre tedavisini olursam iyileseceğini söyledi kök hücre tedavisinin faydası olur mu ?

  2. Tenisçi dirseği var bende omuzda yırtılma aşamasına gelmiş omuzdan fizik tedavi gördüm omuzun ağrısı geçti ama kolumun üzerindeki ağrı ve ödem geçmiyo benim çok ağrım oluyo ne yapmam gerekir

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Scroll to Top
Telefon
whatsapp