Kayropraktik Kadıköy İstanbul

Kayropraktik

Kayropraktik tedavi, sosyal medyada oldukça popüler hale gelmiş olan, halk arasında kütletme olarak da bilinen bir tedavi yöntemidir. Özellikle İstanbul’da bu uygulamayı yapan pek çok merkez bulunmaktadır. M Terapi olarak istanbul anadolu yakası kayropraktik merkezimizde uygulanan kayropraktik uygulama, uzman fizyoterapistler tarafından yapılmaktadır.

İstanbul Kadıköy’de Kayropraktik Tedavi  – M Terapi

Haftanın yedi günü bize whatsapptan veya telefon numarası yoluyla ulaşabilir ve randevu oluşturabilirsiniz. Gelin bu yöntem hakkında detaylı bilgi verelim. Bu manuel terapi yöntemi ile eklem içerisinde bulunan hava baloncukları ortadan kaldırılarak eklemde oluşan gerginlikler geçici bir süreliğine rahatlatılır. Her uygulama esnasında dışardan duyulacak şekilde ses gelmeyebilir. Çünkü eklem içerisinde o yoğunlukta bir gaz birikintisi oluşmamışsa, bu sesin çıkması mümkün olmayacaktır.

 

Kadıköy Kayropraktik - Kadıköy Kayropraksi- İstanbul Kayroprakti

 

Kayropraktik Nedir? – Kayropraktik İstanbul Anadolu Yakası

 

Kayropraktik tedavi esasında amerikan ekolünde ortaya çıkmış bir tedavi yöntemidir. Amerikada temel sağlık bilimleri 3 yılda öğretilir. Ardından bu 3 yıllık eğitim sonrasında öğrenciler çeşitli branşlarda uzmanlık eğitimi almaya hak kazanır. Bu branşlar, fizik tedavi, osteopati, kayropraksi, kinezyoloji, biyomekanik gibi branşlardır. Bu eğitimlerde genellikle 2 yıl sürer. Ülkemizde fizyoterapi bölümü 4 yıl olduğu için esasında bu branşlaşmaya ihtiyaç duyulmamaktadır ancak bazı üniversitelerde bu branşlarda yüksek lisans programı olarak bu eğitim verilmektedir.

 

Temelde eklemlerin kilit pozisyonunda yapılan hızlı manevralarla, eklemlerdeki hareket kısıtlılığını açmaya yarayan bir tedavi metodudur. Bu tedavi metodunu uygulamak, kas-iskelet sisteminde gerginliklerin azalmasını ve hareketliliğin artmasını sağlar. Aynı zamanda değerlendirme metodu olarak da kullanılabilmektedir. Manuel terapide mobilizasyon teknikleri uzun vadede sonuç verir etkisi kalıcıdır. Kayropraksi uygulaması ise kısa sürede sonuç verir ancak etkisi geçicidir. Bu nedenle mobilizasyon tekniğinin uzun vadede sonuç verip vermeyeceğine dair fikir vermesi açısından değerlendirme olarak da kullanılabilmektedir.

 

Kayropraktik

 

Kayropraktik Uzmanı Nasıl Olunur? 

 

Fizyoterapi mezunu olduktan sonra bu alanla ilgili yüksek lisans programına katılarak veya çeşitli mesleki kurslarına katılarak kayropraktik uygulamalar yapılabilir. Bazı üniversiteler fizyoterapi bölümünde bu tedavi yöntemini okullarda 3. Sınıfta manipülatif tedavi teknikleri dersinde de öğretmektedir. Esasında yeterli bir müfredattan geçmiş her fizyoterapist kayropraktik tedavi uygulayabilir. Henüz ülkemizde bu konu ile ilgili ayrı bir yasal düzenleme mevcut değildir. Çünkü bu branşlaşma yukarıda bahsettiğimiz gibi amerikan sistemine özel bir branşlaşmadır. Mevcut yasalara göre her fizyoterapist manuel terapi uygulaması adı altında bu uygulamayı yapmaya yetkinliği vardır.

 

Kayropraktik Seans Ücreti Ne Kadar? – Kayropraktik Fiyat

 

Bu uygulamayı 10.000 TL’ye uygulayan yerler olduğu gibi 800 TL’ye de yapan merkezler mevcuttur. Kliniğimizdeki kayropraktik seans ücreti Eylül 2023 itibariyle 1500 TL’dir. Uygulama ücretleri tamamen uygulayan fizyoterapistin kişisel kararına bağlıdır. Tıpta normalde her uygulama için bir taban fiyat uygulaması varken, yukarıda da bahsedildiği üzere sağlık bakanlığına göre kayropraktik uygulama diye bir sınıflandırma olmadığı için bu uygulamaya yönelik bir standart ücret mekanizması yoktur. 

 

Kayropraktik Tedavi Yöntemi Ne İşe Yarar?

 

Eklemlerimiz bağ doku adı verilen ligamentlerle sarılır. Bu ligmanetler eklem içerisindeki sıvının dışarı çıkmasını engeller. Esasında eklemleri ve eklemi saran bağ dokuyu bir kola şişesine benzetebiliriz. Zaman zaman, hareketsizliğinde etkisi ile tıpkı kola şişesinde olduğu gibi eklem içerisinde hava baloncukları oluşur. Bu baloncuklar tıpkı kola şişesinin çalkalanması sonucu şişmesi gibi eklemi saran bağların gerilmesine neden olur.

ygulama ile eklem kilit pozisyonu denilen özel bir pozisyona getirilir ve hızlı bir manevra ile eklem içerisinde bulunan gazın ortadan kaldırılması sağlanır. Böylece eklem içerisinde oluşmuş olan gaz baloncukları ortadan kalkar ve bağlar üzerinde oluşan gerilim ortadan kalkar. Bu sayede de eklem hareketi rahatlar. Çünkü gergin bağlar hareketi kısıtlar. Bağların gevşemesi ile birlikte hareket daha kolay hale gelir. Böylece hastalarda gaz baloncukları tekrar oluşana kadar rahatlama meydana gelir.

 

Kayropraksi

 

Kayropraktik Tedavi Nasıl Uygulanır?

 

Kayropraktik tedavi öncelikle güvenlik testleri ve detaylı bir değelendirme ile başlar. Yapılan manevra güçlü ve ani olduğu için eklemi saran bağlar ve kemikler üzerinde ciddi bir stres oluşturur. Uygulama öncesinde kişiye geçirilmiş trafik kazası, ameliyat veya yaralanma gibi olayların olup olmadığı sorulur. Daha sonra manuel değerlendirme ile kaslarda bir spazm vey bağlarda laksite olup olmadığı kontrol edilir. Manuel değerlendirme sonrasında eğer eklem sağlığı bu uygulamaya uygun ise yapılır.

 

Kayropraktik uygulama için her eklemin özel bir açısı mevcuttur. Buna close pack pozisyonu denilir. Bu pozisyonda eklem bağları en gergin ve eklem yüzeyleri birbirinden en uzak olduğu optimum  pozisyondur. Bu pozisyonda eklemde bariyer olarak adlandırılan bir engel ile karşılaşılır. Ardından hastadan nefes alıp vermesi istenir. Nefes verdiği anda kaslar en gevşek pozisyonda olduğu için, nefes verilirken ani bir manevra ile bu bariyer aşılır. Bu esnada da dışardan duyulabilecek bir ses çıkabilir.

 

Kayropraktik Tedavi Süresi Nasıldır?

 

Kayropraktik uygulama esasında yapılacak olan bölgeye bağlı olarak 1’er dakika sürer. Eğer uygulama birden fazla bölgeye yapılacaksa, uygulanacak teknik sayısı kadar uygulama süresi artar. Ancak tekniğin uygulamasından önce sözlü ilk değerlendirme yapılır. Burada kişinin yapılacak olan manuel uygulamaya uygun olup olmadığı değerlendirilir. Bunun süresi ise normal şartlarda 10 dakikadan az sürmemesi gerekir. herhangi bir sorunu olmayan birisi merak amaçlı bu uygulamayı tüm vücuduna yaptırmak isterse bu uygulama tahmini 20-30 dakika sürer.

 

Kayropraktik Tedavi Kalıcı Mı?

 

Kayropraktik tedavi kesinlikle kalıcı bir etki yaratmaz. Çünkü eklem içerisinde oluşan hava baloncukları sürekli olarak oluşmaya devam eder. Ancak ağrı durumunda işler değişmektedir. Ağrılı bireylerde hareket sistemindeki her doku ağrı üzerine etki etmektedir. Eklem yüzeylerinin sağlığı, kasların sertliği, bölgede olan ödem veya kanama, bağ dokunun kalınlığı, kemik dokunun yoğunluğu, dolaşım sisteminin sağlığı gibi faktörler ağrının şiddetini değiştirir.

Herhangi bir ağrı durumunda bölgede bir iyileşme süreci var demektir. Bu iyileşme döneminde doğal olarak hareket kısıtlılığı meydana gelir. Çünkü vücut iyileşmenin gerçekleşmesi için belli hareketleri kısıtlar ve bölgede ağrıya karşı hassasiyeti arttırır. Kayropraktik tedavi ile hareket açısının artması ile bu iyileşme sürecinde sakatlığın oluşturduğu kısıtlılıklar azaltılabilir. Uygulama çeşitli opoidlerin salgılanmasını ve ağrı hassasiyetinin azalmasını sağlar. Böylece ağrılı bölge iyileşirken hareket kısıtlılığı ortadan kalkmış olur. Böylecek iyileşme sürecinde hayatınız daha az etkilenir. İyileşme arka planda devam ederken, sizin hayatınıza etkisi azalır. Kayroptaktik uygulamanın etkisini daha uzun süre korumasını istiyorsanız uygulama sonrası mobilite egzersizlerinin yapılması faydalı olacaktır.

 

Kayropraktik Kaç Seans Almak Gerekir?

 

Bu tamamen kişinin sahip olduğu şikayetlere göre değişir. Eğer herhangi bir şikayetiniz yoksa tek seansta geçici bir rahatlama elde edersiniz. Eğer sahip olduğunuz şikayet bel tutulması, boyun tutulması gibi bir anda oluşan bir durumsa şiddetine bağlı olarak 2-3 seans almanız gerekebilir. Unutulmamalıdır ki kayropraktik tedavi ancak bir tamamlayıcı tedavidir. Sahip olduğunuz şikayetlerin tamamen geçmesi için mutlaka egzersiz ve hasta eğitimi almanız gerekir. Sahip olduğunuz sakatlığı nasıl kötüleştirmeyeceğinizi fizyoterapist size anlatmalıdır. Bu şekilde siz şikayetleri farkında olmadan arttırmayacak, egzersizlerle iyileşmeyi destekleyeceksiniz.

 

Kayropraktik Zararlı Mı?

 

Kayropraktik tedavi sadece ve sadece eğer doğru değerlendirme yapılmazsa zararlı olur. Eğer kişinin fiziksel durumu, yaşadığı sakatlığın şiddeti, geçmiş travmalar gibi faktörler yeteri kadar sorgulanmazsa çok büyük zararlar ortaya çıkabilir.

Amerikada yapılan bir araştırma ile ne kadar zararlı olabilir sorusunu cevaplayalım.

 

Neurologic complications following chiropractic manipulation: a survey of California neurologists

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7783892/

 

Nörologlara gönderilen bu ankette son 5 yıl içinde kaç hasta kayropraktik uygulama sonucunda size başvurdu diye soruluyor. 177  nörolog ankete cevap vermiş ve sonuçlar korkutucu.

  • 55 kişi felç
  • 16 kişi miyelopati(kanal daralması sonucu omuriliğe giden kanın durması)
  • 30 radikülopati(sinir köküne bası yapan fıtık)

Sonucuna maruz kalmışlar. Üstelik bu sonuçlar geçici değil maalesef kalıcı olarak hastalarda kalmış. Bu nedenle kayropraktik uygulama çok dikkatli bir şekilde ve çok iyi bir değerlendirme sonrasında uygulanması gerekir. Seans öncesinde kişilerin geçmiş travmaları, ameliyatları, aldıkları tedaviler, kronik rahatsızlıkları mutlaka hikaye olarak alınmalıdır.

Ardından her şey yolunda olsa dahi güvenlik testleri yapılarak, eklemlerin bu uygulama sonrası zarar görmeyeceği test edilmelidir. Ardından çok yüksek hızda ve aşırı güç kullanarak uygulanmamalıdır. Teknikler doğru uygulandığı takdirde büyük kuvvet uygulamadan başarılı sonuçlar alınabilir.

Bu nedenle bu uygulama zararlı demek doğru olmamakla birlikte tamamen güvenli bir uygulama demek de doğru değildir. Her hasta uygun değerlendirme ve testlerden geçtikten sonra uygulama tamamen güvenilir hale gelebilir. Uzmanınıza mutlaka güvenlik testlerini uygulayıp uygulamadıklarını sorun.

 

Kayropraktik Tedavi ile İlgili Detaylı Bilgi Almak İçin Bize Ulaşabilirsiniz!

Adres tarifi için tıklayın.

Scroll to Top
Scroll to Top
Telefon
whatsapp