Manuel Terapi İstanbul

Kadıköy Manuel Terapi - Kadıköy Fizyoterapi - Kadıköy Fizyoterapist

İstanbul, Kadıköy terapi merkezimizde de uyguladığımız bu yöntem nedir gelin cevaplayalım. İstanbul ‘da oldukça popüler bir uygulama haline gelen manuel terapi kas-iskelet sisteminde hareketi sağlayan eklemlerin hareketliliğini arttıran ve vücuttaki harekete dair kısıtlılıkların ortadan kaldırılmasını sağlayan elle uygulanan bir terapi yöntemidir. Fizyoterapistler tarafından uygulanan bu yöntem başta omurga problemleri olmak üzere kalça, diz-omuz, dirsek ve ayak bileği problemlerinde oldukça etkili bir tedavi metodudur. Sağlıklı bireylerin de sağlığını korumak için yaptırabildiği bu metoda gelin detaylı bir şekilde bakalım.

Manuel Terapi İstanbul – Uzman Fizyoterapist Hizmeti

Manuel terapi temelde hareket odaklı bir yaklaşımdır. Hareket ile artan ağrı veya harekete engel olan bir durumda uygulanan bu tedavi yöntemi her yaştan bireye uygulanabilir. Aşağıdaki videoda Uzman Fizyoterapistimiz Ammar Mustafa Canpolat, sizlerin en çok sorduğu birkaç soruyu cevaplıyor.

Manuel Terapi Nedir Nasıl Yapılır?

Manuel tedavi fizyoterapist veya bu alanda eğitim almış olan fizik tedavi hekimleri tarafından uygulanır. Uygulama esnasında hasta yapılacak olan manuel terapi tekniğine göre uygun pozisyona getirilerek elle uygulanır. Kesinlikle iğne, enjeksiyon gibi invazif işlemler kullanılmaz. Ağrılı bir şekilde yapılmaz. Yalnızca bazı teknikler hassas bölgelere uygulandığı zaman geçici bir acı hissedilebilir.

Öncesinde mutlaka güvenlik testleri uygulanarak, hasta için güvenli olduğu kanaatine sağlandığı zaman yapılır. Uygulama esnasında hastaya sürekli olarak sözlü birifng verilerek güven hissetmesi sağlanır. Aksi takdirde hasta kendini kasacak ve yapılan uygulamanın kasları zorlamasına neden olacaktır. Bu nedenle uygulama yapan kişinin sizi sürekli olarak bilgilendirip bilgilendirmediğine dikkat etmeniz gerekir. Eğer sizi bilgilendirmiyorsa yapılan uygulama çok ani ve size zarar veren bir uygulamaya dönüşebilir.

Manuel Terapinin Etkisi

Manuel terapinin etki mekanizması hem mekanik hem de nörofizyolojiktir.

Mekanik etki, hareketi sağlayan eklemlerde eklem sıvısının arttırılması, eklem içinden veya dışından kaynaklı oluşan gerginliğin azaltılması sonucu hareketin daha rahat olmasını sağlar. Bunu tıpkı gıcırdayan bir kapının yağlanması ile hareketin akışkanlığının artmasına benzetebiliriz. Böylece ağrılı veya kısıtlı eklem hareketi rahatlar ve akışkan hale gelir.

Manuel Terapi İstanbul - Manual Therapy Istanbul - Physiotherapy Istanbul

Nörofizyolojik etki, mobilizasyon esnasında eklem ve çevre dokulardan beyne giden uyarılar sonucu, beynin o eklem üzerinde hareketi sağlayan kaslarda oluşturduğu koruyucu gerginliği azaltması sonucu açığa çıkar. Beyin, bir hareketle ağrı oluştuğunu veya vücudun zarar göreceğini düşündüğü zaman, eklem çevresindeki kaslarda gerginlikler yaratır. Böylece hareketi kısıtlar ve tehlike arzedeceğini düşünüğü hareketlerden vücudu korur.

Doğru uygulanan manuel terapi teknikleri, beynin bu koruyucu reaksiyonunu azaltmasını ve hareketin ağrısız bir şekilde açığa çıkmasını sağlar. Kısıtlanmış hareket, beynin vücudu koruma çabası olduğu unutulmamalıdır. Manuel terapi öncesinde, artacak olan eklem mobiltesinin vücut için güvenli olduğu mutlaka testlerle değerlendirilmiş olması gerekir. Aksi halde manuel terapi sonrasında ağrıda artış görülebilir. Bu nedenle manuel terapinin doğru bir muhakeme ile ve uzmanlar tarafından yapılması şarttır.

Manuel Terapi Teknikleri

Manuel terapinin kendi içersinde oldukça farklı teknikleri mevcuttur. Bu konu ile ilgili farklı farklı yaklaşımlar ve eğitimler mevcuttur. Dünyada kabul görmüş tekniklerin hepsi esasında tek bir bilimi referans almaktadır. Biyomekani adı verilen bu bilim, eklem hareketinin nasıl olduğunu ve nasıl etkilendiğini inceler. Terapi teknikleri de eklem hareketini arttırmaya yönelik bir uygulama olduğu için, iyi bir terapistin iyi bir biyomekani bilgisine sahip olması gerekmektedir. Belli başlı manuel terapi teknikleri şunlardır

 • Mulligan Tekniği
 • Osteopatik Manuel terapi
 • Ortopedik Manuel Terapi
 • Nöromobilizasyon temelli Nörodinamik Yaklaşım
 • McKenzie Metodu

İstanbul Anadolu Yakası Manuel Terapi

İstanbul anadolu yakasında manuel terapi uygulayan kurum kişilerin sayısı oldukça fazladır. Ancak her manuel terapistin uzmanlaştığı ve tecrübelendiği alan farklıdır. Bu nedenle şikayetlerinize göre size yardımcı olabilecek manuel terapist değişebilir. Ekibimiz bel ve boyun ağrıları odaklı olmak üzere omurga problemleri konusunda uzmanlaşmıştır. Bunun yanı sıra uyuşma, karıncalanma gibi nörolojik semptom veren şikayetlerde nöromobilizasyon teknikleri ile sizlere yardımcı olabiliyoruz.

Manuel Terapi İstanbul

Kimler Manuel Terapi Uygulayabilir?

Bu uygulamayı 4 yıllık fizyoterapi ve rehabilitasyon mezunu kişiler uygulamakla yetkilidir. Bunun dışında fizik tedavi doktorları eğer bu konu ile ilgili eğitim almış ise uygulayabilirler. Fizik tedavi doktorları bu eğitii Manuel Tıp Derneği’nin verdiği eğitim sonrası uygularlar. Fizyoterapistler ise üniversite eğitimleri esnasında Manipülatif Tedavi Teknikleri dersinde bunun eğitimini alırlar. Bu iki meslek grubu dışında kalan kişilerin bu uygulamayı yapması tehlikelidir. Tedavi veya danışmanlık aldığınız kişilerden bu konuda aldıkları eğitim ve sertifikaları talep etmekten çekinmeyin.

Manuel Terapi

Manuel Terapinin Etkisi Kalıcı Mı?

Çoğunlukla seans sonrasında hastaların şikayetlerinde ciddi bir azalma olur. Her ne kadar mucize gibi görünse de bu etki geçicidir. Bu etkinin kalıcı olması için uygulama sonrasında mutlaka terapötik egzersiz yapılması gerekir. Egzersiz ile birlikte uygulandığı zaman manuel terapinin etkisi kalıcı hale gelir. Yapılması gereken egzersiz ile uygulanan tekniklerin birbiri ile uyumlu olması gerekmektedir.

Eklem hareketini arttıran bir teknik sonrasında mobilite egzersizleri verilmesi gerekir. Nöromibilizasyon tekniği uygulanmışsa global omurga egzersizleri verilmesi gerekir. Egzersizlerin ne sıklıkta ve ne kadar yapılması gerektiğini fizyoterapistiniz size açıklar. Evde bu egzersizleri yaptığınız zaman tekniğin etkisi kalıcı olacaktır. Böylece iyileşmeniz geçici bir süreliğine olmaz, kalıcı bir iyileşmeye dönüşür.Kadıköy Fizik Tedavi - Kadıköy Fizyoterapi - Kadıköy Fizyoterapist

Manuel Terapi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Bu terapi yöntemi, hareket ile ilgili problemler için çözüm sağlar. Örneğin, öne eğilince belde veya bacakta ağrı olması, koşarken dizde ağrı oluşması, omuz eklemindeki kısıtlılık nedeniyle kol hareketliliğinin azalması gibi problemlerde terapi uygulamaları fayda sağlar. Bu nedenle spesifik hastalık ismi vermek doğru değildir. Çünkü terapi hastalığa değil, hareketliliğie yönelik çözüm sağlar. Örneğin bel fıtığına iyi gelir demek doğru bir cevap değildir.

Manuel terapi bel fıtığını iyileştirmez veya küçültmez. Bazı durumlarda bel fıtığı kaynaklı oluşan ağrı veya karıncalanma hissini ortadan kaldırarak şikayetlerin giderilmesini sağlar. Bu yüzden manuel terapi doğru bir muhakeme sonrasında uygulanması gerekir ve mucize bir yöntem olarak görülmemesi gerekir.

Manuel Terapi Zararları Nelerdir?

Bu yöntemin zararları eğer güvenlik testleri yapılmazsa ortaya çıkar. Özellikle uzman olmayan kişilerce uygulanması sonucu çok ciddi boyutta travmalara neden olabilir. 1995 yılında amerikada yapılan bir çalışmada boyun bölgesine yapılan hatalı manuel terapi tekniklerinden dolayı 55 felç, 16 kanal daralması sonucu omuriliğe bası ve 30 sinir sıkışması vakası raporlanmıştır.

Kaynak: Neurologic complications following chiropractic manipulation A survey of California neurologists

Bu gibi ağır travmalar dışında ağrı artışı, fıtık oluşumu, bağ yırtılması gibi komplikasyonlar görülebilir. Bu tarz zararların tamamından doğru muhakeme ve uzman kişilere danışarak korunabilirsiniz. Lütfen sağlık çalışanı olmayanlar tarafından uygulanan manuel terapiden uzak durun! İstanbul’da güvenli manuel terapi hizmeti almak için bizlere ulaşabilirsiniz. Kadıköy Suadiye’de bulunan merkezimizde sizlere hizmet vermeye hazırız.

Manuel Terapi Kimlere Uygulanmaz?

Manuel terapi esasında bir çatı terimdir. Yumuşak teknikler her yaştan ve her cinsiyetten bireye uygulanabilir. Uygulanması risk içeren tekniğin adı manipülasyondur. Halk arasında kütletme olarak bilinen manipülasyon yüksek hızda gerçekleştirildiği için bazı kişilere uygulanmaması gerekir. Bu kişiler;

 • Hipoplazi olan hastalar
 • Os odontoideum mevcut hastalar (ayrık boyun kemiği)
 • Omurga çevresi tümörleri olan hastalar
 • Kırık olan hastalar veya kırık tedavisi gören hastalar
 • Akut enfeksiyon hastaları
 • Meningeal tümör
 • Eklem için veya omurga çevresi hematom
 • Nörolojik semptom veren fıtıklar
 • Hamilelik
 • Üst boyun çevresinde bazillar invajinasyon
 • Arnorld-chiari malformasyonu
 • Omur dislokasyonu
 • Anevrizmal kemik kisti, dev hücreli tümör, osteoblastom veya osteoid osteoma gibi agresif iyi huylu tümör türleri
 • İnternal fiksasyona sahip bireyler
 • Kas veya yumuşak dokuda neoplastik hastalıklar
 • Kernig veya lhermitte işareti olan hastalar
 • Doğumsal veya genel hipermobilite
 • İnstabilite veya instabilite bulguları gösteren hastalar
 • Hidrosefali
 • Diastematomyelia
 • Cauda equina sendromu

Bunlar dışında menapoz sonrası kadınlarda ve yaşla birlikte artmış eklem kireçlenmesi olan yaşlılarda manipülasyon uygulamasında çok dikkatli olunması gerekir. Bu iki gruba sarı bayrak ile müdahale edilmeli. Sarı bayrak ise şu anlama gelir. Büyük oranda sakıncalı olmamasına rağmen normal bir bireyden farklı olarak riskler barındırır. Tıpkı sarı ışıkta geçmek gibi. Büyük ihtimalle bir sorun olmayacaktır ancak bir sorun olması halinde yaşanılacak olan kaza büyük olacktır.

Bu gruba manipülasyon yapılırken çok iyi planlanmış bir şekilde manipülasyon yapılması gerekir. Özellikle güvenlik testlerinin yapılmış olması şarttır. Güvenlik testleri de eklem çevresi bağların güçlü olup olmadığının test edilmesidir. Bu testlerden sonra yumuşak teknikler uygulanabilir. Bu prosedürler ancak uzman bir fizyoterapist tarafından doğru ve güvenli bir biçimde sağlanabilir. İstanbul’da güvenli ve etkin hizmet almak için bizlere ulaşabilirsiniz. Kadıköy Suadiye’de bulunan merkezimizde sizlerin her türlü sorularını yanıtlamaya hazırız.

Manipülasyon Çocuklara Uygulanabilir Mi?

Çocuklara manipülasyon yapılabilir ancak bunun hiçbir faydası olmayacaktır. Çocukların yaşı gereği eklem mobiliteleri yüksek olduğu için manipülasyona ihtiyaç duymazlar. Diğer manuel terapi teknikleri, örneğin mobilizasyon, çocuğun fonsikonel eklem hareket analizi sonrasında ihtiyacı olduğu düşünülmesi halinde yapılır. Bu nedenle kısa cevap, çok zaruri olmadığı sürece uygulanmaması daha doğrudur.

Çocukların pasif bir şekilde yattığı uygulamalar yerine hareket odaklı uygulamalar daha fazla fayda sağlayacaktır. Egzersiz ile hareketin teşvik edildiği bir terapi süreci çocuklar için daha verimlidir. Böylece çocukların tedaviye aktif katılımları sağlanır. Çocuklara egzersiz verirken mutlaka bunu oyuna dönüştürmek gerekir. Böylece çocuğun seanstan ve uygulamadan sıkılmaması sağlanır.

İstanbul Manuel Terapi Ücretleri Ne Kadardır?

Manuel terapi İstanbul şehrinde seans ücretleri oldukça değişkendir. Kliniğin bulunduğu konuma, uygulama yapan fizyoterapistin deneyimine ve uygulanan tekniğin gerektirdiği eğitim sertifikasyonuna göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin skolyoza yönelik düzeltici yapılan manuel terapi için aylar süren bir eğitim sürecinden geçmek gerekir.

Ancak sosyal medyada sıklıkla görülen bel veya boyun manipülasyonları ise üniversite 3. sınıfta öğretilmektedir. Bunun yanı sıra bazı sakatlıklarda birkaç seansta sonuç verirken bazı problemlerde 20-30 seans uygulama yapmak gerekebilmektedir. Bu gibi farklılıklar nedeniyle seans ücretleri değişmektedir.

İstanbul Kadıköyde bulunan merkezimizde uygulanan ücretler için bizlere whatsapp veya telefon araması yoluyla ulaşıp öğrenebilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki bu gibi durumlarda en sağlıklı bilgi ancak ilk değerlendirme sonrasında verilebilir. Sahip olduğunuz problem için manipülasyon(kütletme) ihtiyacı duyduğunuzu düşünürken, basit birkaç egzersiz veya mobilizasyon ile de probleminiz ortadan kalkabilir. Bu nedenle sizleri her zaman yüz yüze değerlendirmek ve bu değerlendirme sonrasında ihtiyacınıza yönelik bir ücret belirlemek daha doğru olacaktır.

İstanbul  Kadıköy’de bulunan merkezimizde sizlere manuel terapi ile ilgili hizmet vermekten mutluluk duyarız. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak doğrudan uzman ekibimize ulaşabilirsiniz. Bu sayede probleminiz veya merak ettiklerinizi doğrudan uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Bize telefon yoluyla veya whatsapp aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz. Bilgi ve randevu için 7 gün 24 saat bizlere ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Adres tarifi için tıklayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Scroll to Top
Telefon
whatsapp