Mekanik Bel Ağrısı

Mekanik Bel Ağrısı Kadıköy Fizik Tedavi - Kadıköy Fizyoterapi - Kadıköy Fizyoterapist

Mekanik Bel Ağrısı Nedir?

Mekanik bel ağrısında bel bölgesinde belirgin bir patoloji olmamasına rağmen bel bölgesi ve çevresinde ağrı hissedilmesi duruma verilen isimdir. Bu probleme sahip hastaların bel bölgesinde ağrı olmasına rağmen MR veya diğer radyolojik görüntülemelerde şikayete yol açacak bir patolojiye rastlanmaz. Çoğunlukla bu kişilere spor, pilates veya istirahat tavsiyesi verilir. Bu yaklaşım tamamen zar atma gibi etki gösterir. Yani bazı kişilerde işe yarar ancak bazı kişilerde işe yaramaz, hatta durumu daha da kötüleştirebilir.

Mekanik Bel Ağrısı

 

Mekanik Bel Ağrısı Neden Olur?

Omurgamızın bel bölgesi diğer bölgeler olan boyun ve sırt bölgesinden farklı bir yapıya sahiptir. Boyun ve sırt bölgesinde kemik ve bağlar omurgaya binen yükün büyük kısmını taşırlar. Bel bölgesinde ise yükün büyük kısmını kaslar taşır. Bu nedenle bel bölgesindeki kaslarda görülecek bir zaafiyet veya bele binen yükü arttıracak herhangi bir yaşam değişikliği(spora başlama, yeni bir işe başlama, sahada daha çok çalışma vb) durumunda bu kaslar yükü taşıyamazlar. Bu durumda da bel bölgesinde ağrı oluşur. Bu duruma mekanik bel ağrısı denir. Esasında ortada henüz bir problem yoktur, bel kasları üzerinde yoğun ağrı hissedilir.

 

Bu durum zamanla yükün kas dışındaki yapılara binmesine ve deformasyonların oluşmasına neden olur. Omurga diskine, faset eklemlere, kemiklere ve bağlara binen bu artan yük zamanla bel fıtığı, kanal daralması, eklem dejenerasyonu(kireçlenme) ve sinir sıkışması gibi problemere zemin hazırlar.

 

Mekanik Bel Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

 

Mekanik bel ağrısı belirtileri çoğunluka aktivite ile artan ağrı ile karakterizedir. Hastaların şikayetleri şu şekilde olabilir

 

  • 10/20/30 dakikadan fazla yürüyünce belimde ağrı başlıyor
  • Spor yaparken bir harekette belim ağrıyor
  • Sabah kalkınca belimde ağrı oluyor
  • Akşam eve geldiğimde belim ağrıyor, hemen uzanmak istiyorum

 

Bu şikayetlerin en önemli ortak özelliği bir fonksiyonu tarif etmesidir. Hastalar bellerini kullanacakları aktivitelerin kısıtlandığını veya yaparken zorlandıklarını tarif ederler. Bu şikayetlerden sonra yapılan değerlendirmelerde eğer ağrıya yol açacak bir patolojiye rastlanmazsa, mekanik bel ağrısından şüphelenilir.

 

Mekanik Bel Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mekanik bel ağrısının tedavinden temelde yapılan tedavi, bel bölgesi kaslarını kuvvetlendirmektir. Burada dikkatli edilmesi gereken şey, kasların hali hazırda yorgun olduğudur. Eğer yorgun kasa egzersiz yaptırılırsa ağrı şiddetlenecek ve semptomlar kötüleşecektir. Hastada 20 dakika yürüyüş sonrasında oluşan ağrı 15. Dakikada oluşmaya başlayabilir.

 

Bu durumdan kaçınmak için egzersizlerin doğru planlanması ve bel bölgesini destekleyen onlarca kaslardan, şikayete sebep olan kaslar tespit edilerek buna göre egzersiz planlaması yapılması gerekir. Yapılan değerlendirmelerle yorgun olan kaslara esnetme, masaj veya kası dinlendirecek uygulamalar yapılır. Bu kasın fonksiyonu göz önüne alınarak aynı anatomik bölgede bu kasın yükünü alabilecek kaslara yönelik kuvvetlendirmeler yapılır. Daha sonra yorgun olan kaslarda dinlenme gerçekleştikten sonra bu kasların yük alma kapasitesini arttıracak egzersizler seçilerek bel bölgesinin artan yüklere karşı dayanıklılığı arttırılır.

 

Sıkça sorulan sorular

 

Mekanik Bel Ağrısı Ne Kadar Sürede İyileşir?

Mekanik bel ağrısında bir patoloji olmadığı için iyileşmesi beklenen bir yaralanma yoktur. Bu nedenle tedavi süresi diğer bel problemlerine göre daha kısa sürer. 2-4 hafta içerisinde mekanik bel ağrısı tamamen geçebilir

 

Mekanik Bel Ağrısı Tekrarlar Mı?

Verilen egzersizlerle kaslar yeteri kadar güçlendirildiği takdirde bel ağrısı farklı bir yaralanma veya sakatlanma olmadığı sürece tekrarlamaz.

 

Mekanik Bel Ağrısından Nasıl Korunabilirim?

Düzenli egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirirseniz, vücudunuz artan fiziksel yüklere karşı toleransı yüksek olur. Bu durumda günlük yaşamda değişen bir bir düzen sonrasında mekanik bel ağrısı yaşamazsınız.

 

Mekanik Bel Ağrısına Pilates İyi Gelir Mi?

Pilates, esneme ve kuvvetlendirmenin bir arada olduğu bir spordur. Bazı yerlerde fizyoterapistler tarafından pilates yaptırılır. Çevrenizde fizyoterapist eşliğinde pilates yaptıran yerler varsa burada alacağınız pilates dersleri mekanik bel ağrınıza iyi gelebilir.

Bizimle iletişime geçmek için tıklayın.

Adres bilgisi almak için tıklayın.

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Scroll to Top
Telefon
whatsapp