Yalancı Bel Ağrısı – Torakolomber Geçiş Sendromu – Maigne Sendromu

Maigne sendromu

Bel ağrısı günümüzde her 10 kişiden 5 kişide görülen bir problemdir. Çoğu zaman yanlış bir şekilde fıtıkla ilişkilendirilen bel ağrısının onlarca farklı nedeni olabilir. Ağrının nedenini doğru tespit etmek doğru tedavinin birinci kuralıdır. Eğer ağrı kaynağı doğru tespit edilmezse alınan tedaviler sonuçsuz kalacak ve kişinin ağrının geçeceğine dair inancı sarsılacaktır. Maigne sendromu olarak literatürde yer alan yalancı bel ağrısı çoğu zaman gözden kaçırılan ve bir türlü geçmeyen bel ağrılarının bir nedenidir. Beldeki ağrının kaynağı her zaman belden kaynaklanmayabilir. Bunun en önemli kanıtı Maigne Sendromudur.

 

Yalancı Bel Ağrısı Nedir? – Maigne Sendromu Nedir?

 

Omurgamızda bel olarak sınıflandırılan bölge L1-L2-L3-L4-L5  bölgesidir. Bu bölgenin hemen üzerinde sırt bölgesi vardır ve T harfiyle sınıflandırılır. T1den başlayarak T12 ye kadar 12 omurdan oluşan bu bölgeye de sırt denilir. Yalancı bel ağrısında işte bu sırt bölgesi olarak adlandırılan yerden kaynaklanan bir problem belde ağrı olarak hissedilir. Sırt bölgesinin son 3 omuru olan T10-T11-T12 bölgesinde oluşan bir disfonksiyon/hipomobilite yansıyarak belin alt kısmında ağrıya yol açar. T10-12 seviyesinden çıkan sinirler belin alt bölgesinde sonlanır. Bu nedenle bu seviyede bir problem meydana geldiği zaman ağrı aşağı doğru yayılabilir. Özellikle ağrı bölgesi leğen kemiği etrafında hissedildiği için gözden kaçması oldukça kolay olan bir rahatsızlıktır.

 

Torakolomber geçiş sendromu

 

Maigne sendromu çoğu zaman sakroiliak disfonksiyonu, bel fıtığı, bel kayması ve kas spazmı ile karıştırılabilir. Bunlara yönelik tedaviler sonuçsuz kalması durumunda mutlaka bu sendrom ile ilgili değerlendirmeler yapılmalıdır. Yalancı bel ağrısının en önemli özelliği diğer sakatlıklardan farklı olarak kolay kolay provake edilememesidir. Örneğin sakroiliak eklem disfonksiyonu veya bel fıtığında belirli hareketlerle ağrı arttırılabilir. Bu da problemi doğrulama yöntemlerinden biridir. Ancak maigne sendromunda ağrı bölgesinden provakasyon sağlanamamaktadır. Bu nedenle kafa karıştırıcı olabilir ve gözden kaçabilir.

 

Torakolomber Geçiş Sendromu Değerlendirmesi – Maigne Sendromu Değerlendirmesi

 

Maigne sendromundan şüphelenildiği zaman aşağıdaki testlerle bu sendrom kontrol edilebilir.

 

Leğen kemiği palpasyonu: L5 seviyesinde hassasiyet olması ve iliac crest hattında laterale doğru gidildiğinde ciltte sağ ve sol taraf arasında his farkı olması. Hastalar bazen tek taraflı acı hissettiklerini söyleyebilir.

 

T10-12 palpasyonu: T10-12 seviyesindeki spinoz çıkıntılar ve transvers hatlarda palpasyon ve anterior yönde mobilizasyonlarda lomber bölgeye ve iliac creste doğru yayılan ağrı hissi. Bu bölgedeki faset eklemde meydana gelen kompresyon sonucunda ağrı provake olabilir.

 

Omurga hattı boyunca sağ ve sol arasında his farkı: Özellikle bel bölgesinde spinöz çıkıntıların olduğu yerin sağı ve solu arasında parmak ucuyla gezilir. Bu iki taraf arasında his farkı veya tek taraflı acı hissi görülebilir.

 

Maigne sendromu nedir

 

Bunlarla birlikte hasta hikayesinde de çeşitli ipuçları yakalanabilir. Belin sol tarafında ağrı şikayeti gibi tek taraflı şikayetlerde bu olasılık düşünülmeli. Eğer hasta çeşitli fizik tedavi metodlarını denemiş ve fayda görmemişse bu rahatsızlık düşünülmeli. Ağrıyı bel ve kalça kısmında göstermesi de önemli bir ipucudur.

 

Peki hangi bulgular varsa maigne sendromu yani yalancı bel ağrısı düşünülmemelidir. Bacağa doğru vuran uyuşma karıncalanma şikayeti varsa, bel bölgesinde palpasyonla ağrı artıyorsa, yürüdükçe ağrı artıyorsa, ağrı kesici ile rahatlama sağlanıyorsa bu sendrom düşünülmemelidir. Bu durumda bel fıtığı, faset dejenerasyonu veya siyatik gibi diğer problemler akla gelmelidir.

 

Maigne Sendromu Tedavisi – Yalancı Bel Ağrısı Tedavisi

 

Hastanın değerlendirmesi maigne sendromunu işaret ediyorsa ağrıyı çözmek için bel bölgesinden odağı kaydırmamız gerekir. Hastanın şikayetlerinin kaynağı torakolomber(alt sırt) bölgesi olduğu için tedavide bu bölgeye odaklanmak gerekir. Çoğunlukla bu bölgedeki faset eklem olarak adlandırılan eklemlerde hareketsizlik mevcuttur. Bu durumda bu eklemlerdeki hareketliliği açmaya yönelik manuel terapi uygulamak tedavinin ilk aşaması olmalıdır. Burada birinci tercih mobilizasyon olmalı, eğer bu şekilde fayda görülmüyorsa kayroprakti teknikleri kullanılabilir.

 

maigne sendromu tedavisi

 

Manuel terapi sonrasında açılan eklemlerin tekrar hareketsiz hale gelmemesi için mobilite egzersizleri yapılmalıdır. Özellikle fleksiyon adı verilen hareket yönünde egzersizler bu bölgedeki hareketliliği arttırmak için etkilidir. Kaçınılması gereken hareket tipi ise ekstansiyon adı verilen geriye doğru bükülme hareketidir. Bu hareket faset eklemlerin tekrar sıkışmasına ve kilitlenmesine neden olabilir.

 

Nefes egzersizleri bölgedeki kas tonusunu azaltmayı sağlayacağı için egzersiz olarak nefes egzersizleri verilebilir. İster diyafram ister göğüs solunumu olsun her iki türde de nefes egzersizi verilebilir. Burada önemli nokta egzersizde tek bir nefes çeşidi kullanılmalıdır. Hastaya sadece diyafram nefesi alıp vermeli veya sadece göğüs nefesi alıp vermelidir. İkisinin karışık bir şekilde yapılması, hedeflenen gevşemenin gerçekleşmemesine yol açacaktır.

 

Yalancı bel ağrısında ameliyat gerekir mi?

 

Torakolomber geçiş sendromunda ameliyat kesinlikle fayda sağlamaz. Çünkü bu rahatsızlıkta bel bölgesinde bir yerde dikilmesi, tamir edilmesi veya çıkarılması gereken bir şey yoktur. Bu nedenle ağrı bir türlü geçmiyorsa alternatif fizik tedavi metodlarında ısrarcı olunmalıdır. Yalancı bel ağrısı şikayetlerine sahip kişiler ameliyat olsa dahi ağrıları geçmeyecektir. Bu da kişilerin boşu boşuna narkoz almalarına ve vücut bütünlüklerinin bozulmasına yol açar.

 

Maigne sendromu neden olur? Yalancı bel ağrısı neden olur?

 

Çoğu zaman hareketsiz yaşam sonucunda bele binen fazla yükten dolayı meydana gelir. Uzun süre oturma sonucunda eklemler sabit pozisyonda uzun süre kaldıkları zaman hareket kabiliyetleri azalır. Eğer bel bölgesi hareketsiz kalırsa doğrudan doğruya üst segmenti olan alt sırt bölgesinde de hipomobilite meydana gelebilir. Bu da maigne sendromuna doğru giden yolu açar. Sağlıklı bireylerin bu sendroma yakalanmaması için 45 dakikadan uzun süre sabit kalmamaları en azından 5 dakikalık molalar vererek omurgasını hareket ettirmeleri gerekir.

 

Maigne sendromu hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Adres tarifi için tıklayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Scroll to Top
Telefon
whatsapp