Sever Hastalığı

Sever hastalığı

Sever Hastalığı

 

Sever hastalığı, kalkaneal apofizit olarak da bilinir ve büyüyen çocuklarda, özellikle de fiziksel olarak aktif olan çocuklarda topuk ağrısının en yaygın sebeplerinden biridir. Bu hastalıktaki ağrının temel kaynağı topuk kemiğinde bulunan büyüme plakasının iltihaplanmasıdır. Sever hastalığı, topuk kemiğine bağlanan aşil tendonunun egzersiz ve spor esnasında kemiği aşırı miktarda ve çok tekrarlı olarak çekmesi sonucu oluşan stresten kaynaklanır. Çoğunlukla kemiklerin, kasların, tendonların ve diğer yapıların hızla büyüdüğü ve boy atma dönemlerinde ortaya çıkar.

 

Atletizmle (özellikle koşma ve atlama sporlarıyla) ilgilenen çocuklar ve ergenler bu hastalığa en sık yakalanan bireylerdir. Sever hastalığı erişkinlerde görülmez. Spor yapmayan küçük çocuklarda bu durum düz ve sert tabanlı ayakkabıların giyilmesi sonucunda da oluşabilir. Sever hastalığı tedavisinde büyük oranda dinlenme, reçetesiz ilaçlar ve ayakkabı değişikliği gibi basit önlemler ağrıyı hafifletecek ve günlük aktivitelere dönüşe olanak sağlayacaktır. Ayrıca baldır kaslarını germek topuktaki stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Sever Hastalığı Nedir?

 

Kalkaneal apofiz, aşil tendonunun yapıştığı kalkaneusun arka kısmının arka kısmını ifade eder. Bu alan, fizis adı verilen açık büyüme plakasını içerir. Kalkaneus büyüme plakasının kapanması tipik olarak 14-15 yaş civarında gerçekleşir. O zamana kadar kalkaneal fizis bölgesinde yeni kemik oluşur ve ayak buna göre büyümeye devam eder. Bu büyüme plakası strese maruz kaldığında tahriş olur ve bu da iltihaplanmaya neden olur. Sever’in yaralanmasının birincil açıklaması, kalkaneusun hala gelişmekte olan büyüme plakası üzerinde tekrarlanan darbe basıncı ve çekme kuvvetlerinin neden olduğu aşırı mekanik zorlanmadır.

 

Sever hastalığı röntgen resmi
Kalkaneal Apofizit röntgen resmi

 

Apofiz yüksek miktarda fibrokartilaj bileşimine sahiptir ve bu nedenle yüklere karşı kemik kadar dayanıklı değildir. Aşırı stres sonucunda bu bölgede yaralanmalar görülebilir. Kalkaneal apofiz genellikle 7-10 yaş arası çocuklarda görülür ve 15-17 yaşları arasında kapanır. Bu kapanana kadar topuk bölgesine gelecek olan aşırı yüklenmeler ve stresler sever hastalığına yol açabilir.

 

 

Sever Hastalığı Belirtileri

 

Sever hastalığı belirtileri genellikle topuk bölgesinde bir ayakta veya iki ayağın birden arkasında ağrı veya hassasiyettir. Ağrı, genellikle topuğun arkasında meydana gelir ancak topuğun yanlarına ve tabanına da yayılabilir.

 

Çocuğunuzda kalkaneal apofizit varsa şu belirtiler görülebilir;

 

Spor, egzersiz veya fiziksel aktivite esnasında topukta ağrı

Topuk kemiğinin arka kısmında belirgin hassasiyet veya lokal şişlik

Topuk kemiğinin arka ve yan kısımlarına bastırılınca yaygın ağrı hissedilmesi

Bu hastalığa sahip bireylerin yarısının röntgeninde kırık veya kırık hattına dair izler görülmez.

Röntgende kırığa dair bulgu yoksa MR veya tomografi tanıyı doğrulayabilir.

 

 

Sever Hastalığı Tedavisi – Sever Hastalığı Nasıl Geçer?

 

  • Genellikle başlangıçta koltuk değneklerine ihtiyaç duyulur ancak eğer ağrı şiddetli değilse çocuğun tolere edebildiği ölçüde yük vermesine izin verilir. Tabi çocuklar ağrı duyusunu iyi anlamlandırmada ve hangi ağrıya direnç göstermeleri ve hangi ağrıya dikkat etmeleri gerektiğini bilemeyebilir. Bu durumda terapistin veya doktorun çocuğun anlayacağı bir dille ona durumunu anlatmalı ve değerlendirmeyi ona göre yapması gerekir.
  • Ayakkabıda topuk bölgesine denk gelecek şekilde şok emici bir topuk yastığı kullanılmalıdır.
  • Fizik tedavi ile baldır kasını germek ve bacak kaslarını ve tendonlarını güçlendirmek gerekir.
  • Sakatlığa yakalanan sporcu semptomları ortadan kalktıktan sonra sportif faaliyetlerine tam anlamıyla devam edebilir. Tedavi süresi genellikle semptomların başlangıcından 6-8 hafta sonra tamamen ortadan kaybolur. Bu süre tedaviye uyumla oldukça ilişkilidir. Eğer sporcu tedavide söylenenlere uymazsa iyileşme süresi uzayabilir.

 

Sever hastalığı tedavi edilmezse ne olur?

 

Sever hastalığının topuk üzerindeki uzun vadeli etkisi henüz yeteri kadar araştırılmamıştır. Sever hastalığıyla ilişkili uzun vadeli etkilere dair tedavi edilmediğinde olabilecek problemlere henüz bilimsel bir cevap bulunmamaktadır. Ancak büyüme döneminde tedavi planlarına uyulmadığı takdirde hastalık sıklıkla yeniden ortaya çıkabilir, ancak semptomlar genellikle apofizin kapanmasından sonra iskelet olgunluğuna ulaştığında düzelir. Aşağıda bu hastalıktan muzdarip bireylerde bağlantılı olarak görülebilen potansiyel komplikasyonlar sıralanmıştır.

 

  • Osteomiyelit
  • Geçmeyen ağrı ve rahatsızlık
  • Topallayarak yürüyüş alışkanlığı oluşumu

 

Sever hastalığı önlenebilir mi?

 

Bir çocuğun bu sakatlığa yakalanma olasılığı şu şekilde azaltılabilir:

 

Çocuğun büyüme döneminde aşırı kilo alması ve obez olmasını engellemek gerekir. Topuğa binen yük arttıkça bu hastalığın gelişme riski artar.

Çocuğun aktivitesine uygun, iyi yapılandırılmış, destekleyici ayakkabıların seçilmesi gerekir. zeminden gelen kuvvetlerin yumuşamadan doğrudan kemiklere aktarılması yüksek streslere yol açacağı için dikkatli olunması gerekir.

Çocuğun yeteneğinin ve kapasitesinin ötesinde aktivitelerden kaçınmak. Çocukların fiziksel gelişimini desteklemek için egzersiz ve spor oldukça önemlidir ancak aşırı yüklenmek çocuklarda bu sakatlıkların gelişime yol açabilir.

 

Sever hastalığı hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Adres tarifi için tıklayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Scroll to Top
Telefon
whatsapp