Kondromalazi Patella – Diz Önü Ağrısı

Kondromalazi Patella Kadıköy Fizik Tedavi - Kadıköy Fizyoterapi - Kadıköy Fizyoterapist

Kondromalazi Patella Nedir?

 

Kondromalazi patella, diz kapağı kıkırdağını etkileyen bir rahatsızlıktır. Diz kapağı, diz eklemini oluşturan üç kemikten biridir. Diz kapağının eklem içine bakan yönünde hareket esnasında kaymayı sağlayan kıkırdak bulunur. Kondromalazi latince bir kelimedir. Kondral(Chondral, Chrondros) kelimesi kıkırdak, malazi(malaise) ise yumuşama anlamına gelir. Kondromalazi patella, diz kapağı kıkırdağının yumuşaması veya aşınması durumuna verilen isimdir.

 

Kondromalazi Patella - Diz Önü Ağrısı

Kondromalazi Patella Belirtileri Nelerdir?

 

Diz kapağının ön tarafında noktasal olarak gösterilemeyen genel bir ağrı ile karakterize olan bu ağrı diz kapağına aşırı yük bindiği durumlarda  semptom verir.

  • Merdiven çıkarken ağrı
  • Çömelirken ağrı
  • Bağdaş kurarken veya bacak bacak üzerine atıldığında ağrı
  • İleri seviyelerde dizi bükerken ağrı ve diz içerisinde şişlik

Bulguları verebilir.

Kondromalazi Patella Seviyeleri

 

Kıkırdağın aşınma seviyesine göre kondromalazi patellanın seviyeleri vardır.Kıkırdak Aşınması - Kondromalazi Patella

Grade I – Eklemde aşınma yoktur ancak yumuşama başlamıştır. Bu seviyede ağrı oluşması beklenmez.

Grade II – Eklemde aşınma başlamıştır ancak yüzeyseldir. Bu seviyede ağrı eğer ödem varsa oluşur. Dikkate alınmalı ve problem ilerlemeden müdahale edilmelidir.

Grade III – Eklemde aşınma ileri seviyededir ancak hala kıkırdak mevcuttur. Bu seviyede kemikte ödem görülür. Kemik ödemi oluştuğu için mutlaka tedavi gerekir.

Grade IV – Eklemde aşınma ileri seviyededir. Artık kıkırdak kalmamıştır. Kemiklerde sürtünme meydana gelir. Aşınmanın boyutuna göre enjeksiyon veya cerrahi tedavi olasılıkları değerlendirilmelidir.

Kondromalazi Patella Ne Zaman Ağrı Yapar?

 

Grade I ve II seviye kondromalazi patella ağrıya yol açmaz. Ancak kıkırdaktaki yumuşama, kemiğe binen yükü arttırdığı için dolaylı yoldan ağrıya yol açabilir. Grade III ve IV dejenerasyonlarda kondromalazi patella ağrılı olabilir. Bu durumlarda tedavi anti enflamatuar yaklaşım, mobilite egzersizleri ve hasta eğitimi üçgeninde ilerler. Hastanın gün içinde belli aktivitelerden uzak durması ve spesifik egzersizler yapması gerekir. Aşağıdaki tedavi bölümünde detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

 

Kondromalazi patella iyileşir mi? Kıkırdakta meydana gelen aşınma veya yıpranma maalesef iyileşmez ancak bu durumun yol açtığı ağrı ve ödem iyileşebilir. burada önemli olan mevcut kıkırdak hasarını iyileştirmek değildir. kişinin günlük yaşamda ağrısı ve hareket kısıtlılığı olmadığı sürece kıkırdaktaki hasar önemsizdir. sadece çok ileri seviyelerdeki kıkırdak hasarları dikkate alınmalıdır. Grade I-II-III seviyesindeki hasarlarda korkulması gereken bir durum yoktur. Burada kişi günlük yaşamda belli hareketlerden bir süreliğine kaçınması yeterlidir. Kondromalazi patella fizik tedavisi ile ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

 

 

Kondromalazi Patella Neden Oluşur?

 

Her insan diz yapısı farklıdır. Halk arasında çarpık bacak denilen X bacak durumunda kondromalazi patella gelişme riski artar. Diz eklemine aşırı yük bindiren aktiviteleri sıklıkla yapmak kıkırdakta küçük aşınmaların oluşmasına neden olur. Doğru teknik ile yapılmayan squat, çok fazla ve dinlenmeden yokuş yukarı veya merdiven çıkmak, dizlerin üzerinde iş yapmak gibi aktiviteler kondromalazi patellaya neden olabilir. Temelde kıkırdağın aşırı yük alması ve yeteri kadar dinlenip rejenere olmasına fırsat verilmemesi sonucu oluşur. Bu nedenle tedavi sonrasında da eklem sağlığını koruyacak sosyal yaşam değişiklikleri de yapılması gerekmektedir.

Kondromalazi Patella Tanısı Nasıl Konur?

 

Kesin tanı MR ile konulur. MR ile diz kapağı kıkırdağı kalınlığına bakılarak kondromalazi patella olup olmadığı, varsa hangi şiddette olduğu tespit edilebilir. Bununla birlikte dizdeki ağrının MR bulgusu ile uyumlu olup olmadığına bakılmalıdır. Tek başına MR sonucuna göre teşhis koymak hatalı teşhise neden olabilir. Çünkü çoğu insanın kıkırdağında aşınma varken ağrı oluşmaz. Bu nedenle MR ile klinik muayene birbiri ile örtüştüğü zaman bu teşhis konulmalıdır.

Kondromalazi Patella Fizik Tedavisi

 

Aşınan kıkırdak tekrar eski haline dönmez ancak yarattığı semptomlar fizik tedavi ile ortadan kaldırılabilir. Günlük yaşam aktivitelerinin sınırlandırılması ve hasta eğitimi yapılması gereken ilk tedavidir. Hastaların hangi pozisyonlarda dizlerin aşırı yük bindirdiği öğretilerek tedavi süresince bu hareketlerden kaçınmaları sağlanır. Ardından enflamatuar dönemin geçmesine yönelik seans planlaması ve fizyoterapi uygulaması yapılır. Bu dönemde şiddetli egzersizlerden, derin ve ağrılı masajlardan, iğneli uygulamalardan kaçınmak gerekir. Çünkü ortamda alevlenmiş bir enflamasyon vardır. Temel hedef bu enflamasyonun azaltılması olmalıdır. Bu nedenle tedaviden daha çok hasta eğitimi önemlidir. Hastalar 1 saatlik tedaviden daha çok, günlük yaşamda dizlerine nasıl yük bindirmemelerini öğrenmelidir. Böylece tedavi ile geriletilen rahatsızlıklar, günlük yaşam alışkanlıkları ile tekrar kötüleşmez.

 

Ağrılar azalmaya başladıktan sonra kademeli olarak egzersiz yüklemesi yapılır. Kondromalazi patella egzersizleri mevcut durumu kötüleştirmeden ve diz kapağına zarar vermeden diz çevresi kasların kuvvetlendirilmesini içerir. Bu dönemde egzersizleri doğru seçmek ve doğru şiddette yapmak önemlidir. Bu nedenle literatürde açık kinetik zincir egzersizleri adı verilen egzersizler verilmelidir. Düz bacak kaldırma, top sıkıştırma, pompala egzersizi gibi egzersizler bunlara örnektir. Kaçınılması gereken egzersizler kapalı kinetik zincir egzersizlerdir. Bu egzersizlerde kıkırdaklarda aşırı bir sürtünme meydana gelir. Bu nedenle bu sakatlığa sahip insanlarda bu egzersizlerden kaçınılmalıdır. Kapalı kinetik zincir egzersizlerine örnek olan egzersizler ise şunlardır. Squat, Lunge, Leg Press gibi egzersizler kapalı kinetik zincir egzersizlerdir. Eğer bunlara dikkat edilmez ve egzersizler doğru şeçilmezse ağrılar tekrar artar.

 

Doğru bir şekilde planlanmış egzersizlerle kas kuvveti arttıkça ekleme binen yük azalır. Böylece harabiyete uğramış kıkırdaklara daha az yük biner. Problemli bölgelere binen yük azaldıkça da ağrılar azalır ve tedavi süreci bu şekilde yönetilir.

 

Bizimle iletişime geçmek için tıklayın.

Adres tarifi için tıklayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Scroll to Top
Telefon
whatsapp