Klinik Pilates Nedir ? Fizyoterapist Eşliğinde Reformer Pilates

Klinik Pilates İstanbul Kadıköy

Kadköy klinik pilates, kas iskelet sistemi rahatsızlıklarını önlemek ve tedavi etmek amacıyla kişiye özel uygulanan egzersizler bütünüdür. Pilatesin temel felsefesi doğrultusunda  hareket ederek kişinin rahatsızlıklarına yönelik değiştirilen terapatik egzersiz metodlarından oluşur.

Pilateste bildiğimiz üzere sıkılaşma ve genel sağlık hedeflenir. Klinik pilateste ise kişinin rahatsızlığına göre bir fizyoterapist eşliğinde hedefe yönelik program oluşturulur. Klinik pilateste amaç sadece kas güçlendirmeye yönelik değildir. Ayrıca hastaların yaşam kalitesini artırarak günlük yaşam aktivitelerinin daha kolay yapılmasını sağlar. Klinik pilates standart fizik tedavinin ardından tamamlayıcı olarak da kullanılmaktadır.

Klinik Pilates Kadıköy

Klinik reformer pilatesin faydaları nelerdir?

Pilatesin etkin olduğu alanlar gün geçtikçe artmaktadır. Pilates egzersizleri omurga esnekliğini, eklem hareketini, kas gücünü, organizmanın dayanıklılığını, dolaşım ve solunum sistem kapasitesini arttırırken, motivasyonu, odaklanmayı ve enerjik hissetmeyi de sağlamaktadır. Pilates prensiplerinin doğru kullanılmasıyla omurga ve çevresindeki kas grupları kontrol edilirken, duruş bozuklukları düzeltilmekte, kolların ve bacakların kullanımı, vücut farkındalığı ve vücut dengesi de geliştirilmektedir. Sporun doğal sonucu açığa çıkan hormonel değişimler seratonin, dopamin salgılanması, kalori açığı meydana gelmesi ve metabolizma hızlanması da mevcut faydaları içerisindedir.

Klinik reformer pilates kimlere uygulanabilir ?

 • Skolyoz ve kifoz gibi omurga sorunları
 • Kas spazmları
 • Fibromiyalji
 • Bel ve boyun fıtıkları
 • Donuk omuz, omuz eklemi, kas ve tendon yaralanmaları
 • Menisküs, ön çağraz bağ yaralanması vb gibi diz problemleri
 • Kalça problemleri
 • Bel fıtığı, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi
 • Boyun-sırt-bel ağrıları
 • Kronik ağrı sendromu
 • Ankilozan spondilit
 • Postür bozukluğu
 • Eklem ağrıları
 • Kas spazmları vb. birçok alanda uygulanabilir.

Herhangi bir hastalığı ve şikayeti olmayan bireyler de fizyoterapist eşliğinde pilates programına dahil edilebilir. Masa başı çalışanların ve uzun süre hareketsiz kalmış 20-55 yaş aralığındaki kişilerin kas iskelet sistemlerinin geliştirilmesine yönelikte bu egzersiz metodu uygulanabilmektedir.

Klinik Pilates İstanbul

Klinik pilatesin etkinliği nedir ?

Pilates temelinde zihin ve beden bütünlüğünü hedef alır. Günlük hayatımızda aktif olarak kullanmadığımız karın ve sırt kasları güçlenir, kısalan kaslar uzatılır.

Tedavi sırasında öğretilen doğru nefes alma teknikleriyle vücudun oksijenlenmesi sağlanır, böylelikle ağrılarda azalma ve vücut farkındalığı oluşur.

Araştırma sonuçları, klinik pilates  egzersiz metodunun dengenin geliştirilmesinde, kas ve kemik  yapısının optimal pozisyonunun  muhafaza edilmesinde ve osteoporozun  önlenmesinde etkili bulunduğu ifade edilmiştir.Özellikle sıklıkla görülen bel ağrılarındaki etkisi kanıtlanmıştır. Geleneksel egzersizlerde birçok kas aktivitesini çalıştırmak sınırlı kalır. Fizyoterapist eşliğinde pilates ise çoklu kas aktivitesini içeren fonksiyonel egzersizler temel alınır. Düzenli uygulanan egzersizler fizyolojik ve psikolojik pek çok yararı beraberinde getirir.

Klinik Pilates Her Yaşa Önerilir mi?

Bu egzersiz metodunda herhangi bir yaş sınırı yoktur. Tedavi prensiplerine uygun olması, vücut yapısı ve mevcut hastalıkların dikkate alınması sayesinde çok farklı alanlarda ve farklı yaş gruplarında fizyoterapist kontrolünde önerilmektedir. Özellikle sporcu veya atletik bireylerin yaptığı sporları yapamayacak olan kişiler için en uygun egzersiz branşından biridr.

Klinik pilates önermediğiniz bir hasta grubu var mıdır?

Kalp ve akciğer hastalığı olanlar, erken doğum riski taşıyan gebeler, ciddi sağlık problemleri yaşayan kişiler pilates önermediğimiz hasta gruplarıdır. Bunlar dışında herhangi bir fiziki rahatsızlığı olanlar veya gebeler doktor onayı alarak pilatese başlayabilirler.

Klinik pilates zayıflama amaçlı yapılır mı?

Klinik pilates egzersizleri özellikle omurga bölgesinde etkin olarak kas kuvveti, esneklik ve dayanıklılık üzerine etkilidir. Kilo vermek için iyi bir diyet programıyla beraber çalışılması ve uzun dönem takip yapılması gerekmektedir. Pilates; özellikle omurga sağlığı üzerine etkili olduğu için duruş bozukluklarını düzeltmekte, mevcut duruşu ideal seviyelere taşımakta, kişiye sağlıklı ve kendine güvenen bir görünüm oluşturması açısından önemli bir uygulama metodudur.

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Adres tarifi için tıklayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Scroll to Top
Telefon
whatsapp