Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi

Özellikle günümüzde artan bel ağrısı şikayetleri sonrası bu konu daha da araştırılan bir konu halinde gelmiştir. Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi hastaların sıklıkla merak edip araştırdığı bir konudur. Sağlık bakanlığı istatistiklerine göre her on kişiden dördü bel ağrısı şikayeti ile başvurmaktadır. Toplumda bu kadar yaygın olan bu rahatsızlıkla mücadele etmek için yıllar içerisinde pek çok tedavi seçeneği geliştirilmiştir.

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

İlk etapta ameliyat ile tedavi edilen bel fıtığı yıllar içerisinde yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda ameliyatsız bir şekilde çözülebileceği keşfedilmiştir. Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi son zamanlarda oldukça popüler ve yaygın olarak kullanılır. Bu doğrultuda yapılan çalışmaları anlamak için temel bir omurga antomisi bilgisine ihtiyacımız vardır.

Temel Anatomi

Omurgamızın anatomisine baktığımız zaman vücudun dik durmasını sağlayan bir yapısı vardır. Yürüme, koşma, sıçrama gibi aktiviteler esnasında elastikiyetini arttıran bir S harfine benzer bir kavisi de mevcuttur. Bu kavis ile birlikte omurgamız amorsitör gibi yaylanarak yükü karşılar. Omurgamızda 33 adet kemik ve bu kemikler arasında diskler mevcuttur. İşte bu diskler yarı akışkan ancak sert bir yapıya sahiptir. Genel sertliği otomobil lastiğinden biraz daha yumuşaktır. Vücudun aldığı yükler bu diskler tarafından yumuşatılır ve yükün normal taşınmasını sağlar.

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi

 

Omurgamızdaki diskler kendi içerisinde iki katmana ayrılmaktadır. Birincisi iç katman, ikincisi dış katman. İç katman çok yumuşak ve akışkandır. Dış katman ise sert ve gerilmeye karşı dirençlidir. İç katman dikey gelen yükleri karşılarken, dış katman da iç katmanı olduğu merkezde kalmasını ve yükü tam olarak almasını sağlar.

Bel fıtığı nedir?

Bel fıtığı durumunda omurgadaki bu anatomik düzende bozulma meydana gelir. Dış katmandaki lfiler yaşlanma/travma/hastalık/yüksek kilo gibi onlarca nedene bağlı olarak zamanla yırtılır. Dış katmandaki lifler yırtıldığı zaman, iç katmandaki akışkan madde dışarı doğru kaymaya başlar. Bu durum ilerlediği zaman diskler olduğu yerden taşar ve fıtık denilen durum meydana gelir.

 

Bel Fıtığı

 

Bel fıtığı her durumda ağrıya yol açmamaktadır. Çünkü çeşitli seviyelerdeki fıtıklar her yaşta görülebilmektedir. Vücudun doğal yapısı olarak fıtık zaman içerisinde ağrısız bir şekilde gelişebilir. Bel fıtığının ağrıya yol açması için bölgede kanama veya sinir sıkışması olması gerekir. Ağrılı durumlarda ise aşağıdaki belirtilerin meydana gelmesi beklenir.

Bel fıtığı belirtileri nelerdir?

Bel fıtığı belirtileri içerisindeki semptomlar sinir sıkışması veya enflamasyona bağlı gelişen belirtilerdir. Bu durumda iki farklı tablo ve iki farklı tedavi yöntemi uygulanır.

Birinci durumda enflamasyon durumu. Bu durumda aşağıdaki belirtiler görülür.

 • Öne eğilme ile ağrı
 • Ayakta durunca ağrı
 • Oturduğu yerden kalkarken ağrı
 • Belde belirsiz, lokal olmayan genel olarak hissedilen yaygın ağrı
 • Ağrı az miktarda leğen kemiğine doğru yayılabilir,

Bu durumda bel bölgesinde oluşan fıtıkla birlikte bir kanama meydana gelmiştir. Bu kanama sonucunda bölgede koruma reaksiyonu gelişir. Bu koruma reaksiyonunu vücut ağrı ile sağlar. İstemediği hareketleri ağrılı bir şekilde hissettirir ve kişinin kendine zarar vermesini engellemeye çalışır. Kanama sonrasında bir iyileşme süreci başlar ve bu iyileşme sürecinin doğru yönetilmesi gerekir.

Bel Fıtığı Belirtileri

 

İkinci durumda ise oluşan fıtık sinire baskı yapar ve sinirde sıkışma meydana gelir. Bu durumda aşağıdaki belirtiler meydana gelir.

 • Bacağa doğru vuran ağrı
 • Bacağa doğru vuran uyuşma karıncalanma hissi
 • Uzun süre oturunca uyuşmanın şiddetlenmesi
 • Geniş veya uzun adım atamama, atarken bacakta çekme hissi oluşması
 • Öne doğru eğilirken şiddetli ağrı oluşması

Bu durumda bel fıtığı siniri sıkıştırmıştır. Yukarıdaki belirtiler de sıkışmış olan sinirin gerilmesine neden olan hareketlerden meydana gelir. Sıkışmış bir sinir gerildiği zaman yukarıdaki semptomlar açığa çıkar. Bel fıtığı belirtileri bu yönde ise, belde sinir sıkışması meydana gelmiş demektir.

Ne zaman fizyoterapiste gidilmeli?

Bel ağrısı başladıktan sonra minimum 3 gün istirahat edilmelidir. Bazı durumlarda bu ağrılar 3 gün içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Eğer ağrıda hiçbir değişiklik meydana gelmezse öncelikle bir hastaneye başvurulmalı ve doktor muayenesi sonrası bel bölgesinden MR çekilmelidir. Çünkü bel ağrısı sadece fıtık kaynaklı olmaz. Başka olasılıkların da elimine edilmesi gerekir. İstirahat ile geçmeyen ve MR sonucunda ciddi bir bulgu saptanmamasına rağmen ağrı devam ediyorsa bir fizyoterapiste görünmek gerekir. Bu konuda uzman bir fizyoterapist ameliyatsız bel fıtığı tedavisi uygulayabilir.

Bel fıtığı neden olur?

Bel fıtığının en temel nedeni disklerdeki dış katmanın yıpranmasıdır. Bu yıpranmaya yol açacak olan herhangi bir faktör bel fıtığına yol açabilir. Unutulmamalıdır ki bel fıtığı tek bir sebepten meydana gelmez. Disklerde bulunan dış katman birden fazla nedenin bir araya gelmesi ile oluşur. Öne eğilmek, yerden yük kaldırmak, yayılarak oturmak fıtığa neden olmaz. Eğer diskler yıpranmış ise bir gün bu hareketlerden biri bardağı taşıran son damla olur ve fıtık meydana gelebilir.

Bel fıtığını oluşumuna katkı yapan faktörler şunlardır

 • İleri yaş
 • Hareketsiz yaşam ve spor alışkanlığının olmaması
 • Kas zayıflıkları (Yapılan işi karşılamaya yetecek miktarda olmayan kas kuvveti)
 • Aşırı spor veya yüksek ağırlıkla çok tekrarlı iş yapmak
 • Kötü beslenme
 • Düzensiz uyku
 • Diyabet
 • Sigara alışkanlığı
 • Travma (düşme, çarpma vb)
 • Genetik

Bel fıtığı ne zaman ameliyat edilir?

Enflamasyonla meydana gelen fıtıklar çoğunlukla ameliyata ihtiyaç duymaz. Bu durumda istirahat ve fizik tedavi ile kanama kontrol altına alınır ve fıtığın küçülmesi beklenir. Enflamasyon kaynaklı ağrılar ameliyatsız bel fıtığı tedavisinin yapılabildiği bir durumlardandır.

Sinir sıkışması durumu varsa aşağıdaki belirtilere göre ameliyat kararı verilebilir.

 • Bacakta his kaybı
 • Bacakta yoğun kas kuvvet kaybı (ağrı inhibisyonu ile oluşan kuvvet kaybı ile karıştırılmamalıdır)
 • Refleks kaybı

Bu durumda EMG çekilerek sinir üzerindeki iletim kontrol edilerek doktor yönlendirilmesi ile ameliyat tercih edilebilir. Bazı durumlarda bu bulgulara rağmen ameliyat edilmeyebilir. Bu durumda 6 haftalık ameliyatsız bel fıtığı tedavisi uygulaması yapılır. 6 hafta sonrasındaki tabloya göre ameliyat kararı verilebilir.

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi yapılırken ağrının kaynağı doğru tespit edilmelidir. Ağrının kaynağı yapılan değerlendirme sonrasında tespit edildikten sonra fizik tedavi başlar. Bu değerlendirmede dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır

 • Ağrının hikayesi
  • Ne zaman başladı? Nasıl başladı? Bugüne kadar ağrının seyri nasıldı?
 • Ağrının güncel durumu
  • Gece ağrısı var mı? Sabah tutukluğu var mı? İstirahat ağrısı ne durumda? Ağrı adaptasyon davranışı var mı?(doğrulamama, yana kayma)
 • Ağrıyı arttıran hareketler
  • Hangi hareketlerin ağrıyı arttırdığı
 • Ağrıyı azaltan durumlar
  • Hangi hareketlerin ve uygulamaların ağrıyı azalttığı
 • Geçirilmiş travmalar/ameliyatlar
  • Bugüne kadar yaşanmış ve bugünkü tabloda payı olabilecek özgeçmiş
 • Düzenli kullanılan ilaçlar ve kronik rahatsızlıklar
  • İyileşme mekanizmasını negatif etkileyebilecek durumların tespiti
 • Fizik muayene bulguları
  • Ağrının hangi dokudan geldiği tespit edilmesine yönelik fiziksel testler
  • Radyolojik görüntüler ile fizik muayenenin kıyaslanması

Bu değerlendirme sonucunda hastaya uygulanması gereken manuel terapi teknikleri saptanır. Daha sonra bu manuel terapi ile fıtığa yönelik semptomatik tedavi başlar ve ameliyatsız bel fıtığı tedavisi uygulanır.

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

 

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi ve Manuel Terapi

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi sürecinde manuel terapi ile bel fıtığının oluştuğu bölgedeki koruma reaksiyonları giderilir. Fıtığın daralttığı kanalda genişleme sağlanır. Bölgedeki dolaşımı optimuma getirerek iyileşme desteklenir. Uygulanacak olan manuel terapi tekniği kesinlikle ağrısız olmaldır. Özellikle nöral foramen adı verilen anatomik boşluğu arttıracak uygulamalar yapılmalıdır. Bu doğrultuda en güvenli teknikler yüksüz, fleksiyon yönünde yapılan tekniklerdir. Eğer ağrı tek taraflı ise, karşı tarafa doğru yapılacak yüksüz lateral fleksiyon teknikleri de hastaların semptomlarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisinde yapılabilecek olan ikinci manuel terapi uygulaması ise sinir kaydırma manevralarıdır. Bu durumda sinir sıkıştığı yerden kurtulması sağlanır. Böylece sinir üzerindeki baskı azalır ve sinir sıkışması nedeniyle meydana gelen semptomlar azalır. Sinir kaydırma manevralarında boyun fleksiyon ve ekstansiyonu kullanılmalıdır. Böylece medulla spinalis seviyesinde bir hareket keydana gelir ve santral basılarda dahi iyileşme sağlanır. Hiçbir koşulda sinir germe yapılmamalıdır. Sinir germe manevraları sinir üzerindeki kan akımını daha da azaltacağı için semptomlarda artış görülür. Bu nedenle kesinlikle uzak durulması gerekir.

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi ve Egzersiz

Egzersiz uygulamaları çoğunlukla omurga stabilizasyonunu arttıran egzersizler olmalıdır. Burada erken dönemde yüksüz, yani sırtı üstü, yüz üstü veya yan yatış pozisyonlarında egzersizler verilmelidir. Hastanın semptomları azaldıkça kademeli olarak yüklü pozisyonda egzersizlere geçilebilir. Bu aşamada önce oturarak, sonra ayakta daha sonra çömelip kalkarak egzersizler verilmelidir.

Bir diğer egzersiz metodu da mobilite egzersizleridir. Seçilecek olan mobilite egzersizi, yapılan manuel terapi tekniğini taklit etmelidir. Örneğin sinir kaydırma manevrası hastada semptomları azaltmış ise, kedi deve egzersizi verilebilir. Lateral fleksiyona yönelik manuel terapi hastaya fayda vermişse, omurga rotasyon egzersizleri hastaya verilebilir.

Bel Fıtığından Nasıl Korunulur?

Bel fıtığından korunmak için temelde düzenli spor yapmak, ağır yükleri çok sık kaldırmamak gerekir. ağır iş yapılıyorsa dahi dinlenme sürelerini doğru ayarlamak gerekir. vücut yorulduğu zaman kaslar çok güçlü olsa dahi sahip olduğu kuvveti uygulayamaz ve yük omurgaya biner. Bu durumda da bağlar gerilir ve zorlanır. Ardından bu zorlanmalar birikir ve disklerde mikroyırtıklara yol açar ve zamanla fıtığa doğru ilerler. Sabit bir pozisyonda uzun süre hareketsiz kalmak da disklerde yüksekliğin azalmasına neden olur. Bu durumda disklerin sıvı miktarı azalır ve elastikiyeti zayıflar. Bu da disklerin daha kırılgan ve yıpranmaya müsait hale gelmesine neden olur.

Bel Fıtığı Küçülür Mü?

Eğer fıtık akut bir travma ile meydana gelmişse fıtıklar kesinlikle küçülür. Çünkü fıtıkla birlikte bir kanama meydana gelir. Bu kanama dokusu fıtıkla karışır. Bu da fıtığın olduğundan daha büyük görünmesine neden olur. Kanama zamanla küçülmeye başladığı zaman beraberinde fıtık da küçülür. Bu tıpkı ciltte kabaran yara kabuğunun zaman içerisinde küçülmesine benzer. Doğru müdahale ve doğru yönetimle fıtığın küçülmesini sağlamak mümkündür. Ameliyatsız bel fıtığı tedavisinde temel amaç bu küçülmeyi desteklemektir.

Burada değinilmesi gereken en önemli konu ameliyatsız bel fıtığı tedavisi sürecinde fizik tedavi yönteminde fıtığın geri yerine sokulmadığıdır. Bazı tedavi yöntemleri fıtığı geri yerine soktuğunu iddia eder. Bu iddiaların bilimsel bir geçerliliği yoktur. Bu konuda her zaman verdiğim ve insan vücudunda da birebir çalışan bir örnek vardır. Diş macunu düz bir zemine koyun ve kapağını açın. Daha sonra tüpün ortasına bastırın. Tıpkı bel fıtığı gibi macun tüpten dışarı çıkacaktır. İşte bu çıkan macun fıtıktır. Bu durumda tüpe ve macuna dokunmadan macunu geri içeri sokmak ne kadar mümkünse, fıtığı yerine sokmak da o kadar mümkündür. Belimizde de benzer bir mekanizma sonucu fıtık oluştuğu için, içeri iğne veya cerrahi müdahale olmadan fıtığı küçültmek mümkün değildir.

Kısacası fıtık yerine sokulmaz, iyileşme dokusu ile vücut tarafından absorbe edilir. Bu şekilde ameliyatsız bel fıtığı tedavisi uygulanır ve bu kabul ile uygulama yapılır.

Bel Fıtığı Patlar mı? Bel Fıtığı Patlayınca Ne Olur?

Bel fıtığı patlaması diye bir şey yoktur. Sadece çok ileri seviye olan bir fıtık türü olan sekestre fıtığı anlatmak için kullanılan hatalı bir tabirdir. Bel fıtığı çok büyük olduğu zaman aşağı veya yukarı doğru taşar. Bu durumda fıtık patlamış denilir ancak ortada patlayan herhangi bir yapı yoktur.

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi ve bizimle iletişime geçmek için tıklayın.

Adres tarifi için tıklayın.

1 thoughts on “Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi”

 1. Geri bildirim: Menisküs Ameliyatı Sonrası Merak Edilen 8 Soru - M Terapi

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Scroll to Top
Telefon
whatsapp