Kalça Kireçlenmesi

Kalça Kireçlenmesi - Kadıköy Fizik Tedavi - Kadıköy Fizyoterapi - Kadıköy Fizyoterapist

Kalça Kirençlenmesi Nedir?

Eklem kireçlenmesi, eklem yüzeylerinin zarar görmesiyle nedeniyle oluşur. Bu durum kalça ekleminde gerçekleştiği zaman, kalça kireçlenmesi olarak adlandırılır. Kalça eklemi iki kemikten oluşur. Uyluk kemiği ve leğen kemiği bu eklemi oluşturur. Uyluk kemiği eklemi top şeklindedir. Leğen kemiğindeki eklem çukur şeklindedir. Bu kemikler birbirlerine yapboz parçası gibi uyumludur. Uyluk kemiği eklemi, leğen kemiği eklemi üzerinde kayarak kalça eklemi hareketini gerçekleştirir. Bu iki kemiği birbirine bağlayan ve eklemin etrafını saran bağlar da eklemin sabit bir düzlemde kalmasını sağlar.

Kalça Kireçlenmesi
Kalça Eklemi Anatomisi

Eklem yüzeyleri kıkırdakla kaplıdır. Kıkırdaklar eklem yüzey boyunca pürüzsüz ve yumuşak bir yapıya sahiptir. Kıkırdaklar, üzerine gelen yükü emerek yumuşatırlar. Bu yumuşayan kuvvet, daha aşağıdaki kemik ve eklemlere daha az yük binmesini sağlar. Kıkırdakların yumuşaklığını sağlayan şey ise içerisinde tuttuğu su miktarıdır. Sağlıklı kıkırdakların içinde tuttuğu su miktarı fazladır. Bu da onların daha yüksek miktarda yükü, yapılarında herhangi bir harabiyet oluşmadan almalarını sağlar.

 

Kalça Kireçlenmesi Neden Olur?

Kalça eklemini oluşturan kıkırdaklarının yaşla birlikte su tutma kapasiteleri azalır. Bu da kıkırdakların yük alma kapasitesini düşürür. Pürüzsüz eklem yüzeyi zamanla pütürtülü hale gelerek incelmeye başlar. Zamanla incelen eklemler daha az yük alabilmeye başlar ve bu döngünün sonunda eklemi oluşturan kıkırdakların aşınmasına neden olur. Pürüzsüz eklem yüzeyleri pürüzlü hale gelir, ileri derecelerde kıkırdaklarda çukurlar oluşur ve bu çukurlar kemiğe kadar ulaşır. Eklem yüzeyindeki bu görüntüye halk arasında kireçlenme denir. Kıkırdağın azalmasıyla kemiğe binen yük artar ve bazı durumlarda inflamasyon adını verdiğimiz durum oluşur. Bu inflamasyon oluştuğu zaman ağrı oluşur. Kalça kireçlenmesi olan kişilerin günlük hayatlarındaki şikayetlerin sebebi bu inflamasyondur. Eklem içerisinde inflamasyon oluştuğu zaman, eklemi saran kapsülde de değişiklikler oluşmasına neden olur. Eklem kapsülü kalınlaşır ve eklemin hareketi daha da gergin olur.

Kalça ekleminde kireçlenme başladığı zaman eklemin kaygan ve akışkan olan hareket ritmi bozulur. Aynı zamanda incelen kıkırdaklar sebebiyle de eklemin hareketliliği azalır ve daha tutuk bir kalça eklemine sahip olmanıza neden olur.

Kalça Kireçlenmesi
Kalça Kireçlenmesi Görüntüsü

Kalça ekleminde kireçlenme riskini arttıran diğer faktörler

-Genetik

-Travma

– Kronik hastalıklar sebebiyle uzun süre kullanılan ilaçlar (Örn, Kortizon)

 

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

 

  • Kalça ekleminin hareketliliğinin azalması
  • Sabahları tutukluk yaşamak
  • Kalça bölgesinde derinde ve kasıklara doğru yayılabilen ağrı
  • Kalça çevresi kaslarda gerginlik
  • Yürüyüşte adımların kısalması ve merdiven inip çıkarken zorlanma
  • Kalça eklemindeki hareketliliğin azalması nedeniyle diğer bölgelerin aşırı kullanılması nedeniyle bel veya dizlerde ağrı

Kalça Kireçlenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Eklem kıkırdağının iyileşebilme özelliği yoktur. Bu nedenle oluşan kireçlenmeler düzeltilemez. Bu yüzden kalça eklemine binen yükü azaltma ve var olan eklem hareketi en üst seviyeye çıkarılmaya çalışılır. Çok ileri vakalarda protez cerrahisi uygulanır. Bu durumda dahi önce fizik tedavi ile var olan kapasitenin ne kadar geliştirilebildiğine bakılır. Fizik tedavi ile hareketliliğin artışı ve günlük yaşama katılımın ne kadar arttığına bakılarak tedaviye karar verilir.

Fizyoterapide, kalça eklemine yönelik yapılan manuel terapi ile eklem içerisindeki sıvının dolaşımı arttırılır. Kalça kapsülü yapılan manevralarla gevşetilir ve kalça hareketliliği arttırılır. Aynı zamanda kalça eklemi çevresindeki kasların kuvvetlendirilerek ekleme binen yükün azaltılması hedeflenir. Bütün bunların sonucunda kişinin eklemi kullanma kapasitesi artar ve günlük yaşama katılımı artar. Artan bu fonksiyonellik kişinin ihtiyacını karşılıyorsa düzenli olarak yapacağı bir spor programı planlanır. Bu noktadan sonra kişi spor yaşamı ile birlikte sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam eder.

Fizyoterapi ile artan fonksiyonellik eğer yeterli gelmezse veya ağrılarda hiçbir değişiklik olmazsa bu durumunda protez ameliyatı yapılır.

 

Kalça Kireçlenmesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 

Kalçada Kireçlemeye ne iyi gelir?

Kalça kireçlenmesinde doğru egzersiz ve hareketli bir yaşam kireçlenmeden korunmanın en etkili yoludur. Kıkırdaklar aşırı yüke maruz kaldığında yıprandığı gibi, çok az yüke maruz kaldığında da yumuşayıp gücünü kaybetmeye başlar. Bu nedenle aktif bir yaşam, her gün düzenli yürüyüş veya haftalık düzenli spor alışkanlığı eklem kireçlenmesinden korunmanın en etkili yoludur.

 

Kalça kireçlenmesi ağrısı nereye vurur?

Eklem kıkırdaklarında sinir uçları yoktur. Bu nedenle kireçlenme sonrası oluşan ağrılar, kireçlenmenin olduğu yerde değil farklı yerlerde hissedilir. Kalça eklemindeki kireçlenme ağrısı kasıklara veya kalçanın dış yan tarafına doğru yansıyabilir.

 

Kalça kireçlenmesi iyileşir mi?

Eklemde oluşan aşınmaların geri dönüşü yoktur. Bu nedenle yaptıkları tedavilerle kireçlenmeyi azaltacağını iddia eden tedavilerden uzak durmak gerekir. Herhangi bir enjeksiyon, lazer veya cihaz uygulamaları kireçlenmeyi iyileştirmez.

 

Kalça kireçlenmesi tedavi edilmezse ne olur?

Erken dönemde yakalanan kireçlenmeler yapılan tedaviler ve egzersiz terapileri ile ilerlemesi yavaşlatılır. Bu durumdaki kişiler eğer kendilerine yapılan yönlendirmeleri takip etmezse kireçlenmelerin şiddeti artacak ve ameliyat kaçınılmaz hale gelir.

 

Yaşlılarda kireçlenmeye ne iyi gelir?

Düzenli yürüyüş veya egzersiz, sağlıklı beslenme ve düzenli uyku ile vücudun var olan kapasitesi en yüksek seviyeye çıkartılabilir. Alternatif tıp uygulamaları kireçlenmeye herhangi bir fayda sağlamaz

 

Vücuttaki kireci ne söker?

Vücutta bahsedilen kireç ile, su yolunda oluşan kireç birbiri ile alakasız şeylerdir. eklem yüzeyinin pütürtülü ve beyaz görüntüsü nedeniyle halka daha kolay anlamaları için kireçlenme olarak anlatılır. vücutta herhangi bir kireç birikmesi söz konusu değildir. bu sadece bir benzetmedir.

 

Daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

Adres tarifi için tıklayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Scroll to Top
Telefon
whatsapp