Golfçü Dirseği – Medial Epikondilitis

golfçü dirseği

Golfçü Dirseği

 

Gölfçü dirseği tıpta medial epikondilit olarak geçen ve dirseğin iç kısmında ağrı şikayetine yol açan ortopedik/sportif bir rahatsızlıktır. Avuç içine giden kaslardan kavrama görevini yapan kaslar dirseğin iç kısmına yapışır. Dirseğin iç kısmındaki kemik bölgesinde görülen iltihabi/ödem durumunda kavrama gücü gerektiren hareketlerde ağrı oluşur. Bunun sonucunda kişilerin elleri ile yaptığı pek çok harekette ağrı şikayeti ve güçsüzlük görülür. Belirtileri dirseğin iç kısmında ağrı, hassasiyet ve kavrama gücünün azalmasıdır. Tedavisine aşağıda değinileceği üzere en temel şey istirahattir. İstirahat ve fizik tedavi ile problem tamamen ortadan kalkar. Ameliyat vakaların %95’inde gereksizdir.

 

Golfçü Dirseği Nedir?

 

Kaslarımız kuvvet üretmek için bir kemikten başka bir kemiğe yapışır. Kasıldığı zaman bir kemikten destek alarak diğer kemiği kendine doğru çeker veya çekmeye çalışır. Kaslar kasıldığı zaman yapıştığı kemik üzerinde bir gerilim kuvveti oluşturur. Normal şartlarda bu gerilim kuvvetini hissetmeyiz ve herhangi bir ağrı ortaya çıkmaz. Eğer kemikte bir enflamasyon yani iltihaplanma ve ödem varsa kemik bölgesi hassaslaşmaya başlar. Bunu en iyi ayağımızı veya kaval kemiğimizi bir yere vurduğumuzda bölgenin hassaslaşmasında hissederiz. Kemiğin darbe aldığı bölge hassaslaşır ve ufak bir dokunuş bile ağrıya yol açar.

 

Golfçü dirseği durumunda, kasların tutunduğu kemik bölgesinde benzer bir hassaslaşma olduğunu düşünün. Bu kas her güçlü kasılması gerektiğinde ödemli/yaralı/iltihaplı bölgede bir gerilim kuvveti oluşturur. Bu hassas olan bölgede gerilim kuvveti oluşmasıyla birlikte ağrı hissi oluşur. Golfçü dirseğindeki şikayetlerin temelinde yatan mekanizma budur. Ödemli ve hassaslaşmış bölgede oluşan gerilim kuvveti, tıpkı bacağımızı vurduğumuz yere birinin bastırması gibi ağrı hissini oluşturur. Bu sakatlıkta iltihaplanan bölgenin adı medial epikondil, o bölgeye yapışan kaslarda fleksör grubu kaslardır. Yani avuç içine giden, kavrama ve eli döndürme hareketi esnasında kasılan kaslardır.

 

Bazı durumlarda fleksör kas grubunun tendonlarında da yıpranma ve dejenerasyonlar görülür. Bu durumda kemiğe binen yük sadece sağlıklı tendonlar üzerinden geçerek ilerler. Bu da tendon kemik bileşkesinde belli liflerin aşırı miktarda gerilmesine ve yüklenmesine neden olur. Bu durumdan ötürü hastalar bazı hareketlerde veya manevralarda keskin, bıçak saplanır gibi ağrılar hissedebilir. Tendon kemik bölgesinden bazı durumlarda ağrı refere olur ve hastalar dirseğin iç kısmından aşağı doğru bir ağrı hattı tarif edebilirler. Bu hat üzerinde yoğunlaşmamak lazım çünkü bu ağrı refere ağrıdır. Problemin kaynağı ile bir ilişkisi yoktur, refere ağrı bölgelerine masaj, iğne, graston gibi uygulamalar yapılmasına gerek yoktur.

medial epikondilit

 

Fizyoterapistler için en dikkat edilmesi gereken şey bu durumun daha çok kemik ödemi problemi olmasıdır. Medial epikondilitis durumunda her ne kadar tendon dejenerasyonu görülse de ağrının ana kaynağı kemik dokuya yayılmış olan ödemdir. Çünkü dejenerasyona uğramış olan tendonlar ağrısız olabilmektedir. Bu nedenle özellikle kortizol enjeksiyonuna rağmen ağrıda gelişme olmayan hastalarda başarısız tedavinin ana sebebi budur. Kemikte tam bir iyileşme görülmeden tendondaki problem tamamen ortadan kalksa dahi hastalarda ağrı şikayeti devam eder. Kemikteki ödemin iyileşip iyileşmediği en iyi palpasyonla anlaşılır. Medial epikondil üzerine parmakla basıldığı zaman şiddetli ağrı devam ediyorsa henüz tam bir iyileşme olmadığı anlamına gelir. Bu durumda egzersizde hafif ilerlemek ve yüklenmemek gerekir.

 

Golfçü Dirseği Belirtileri

 

Gölfçü dirseği belirtileri aşağıdaki gibidir.

 

  • Dirseğin iç kısmında dokunma /bastırma ile artan ağrı
  • Kavrama gücünde azalma
  • Gece ağrıları olması
  • Yük taşırken ağrı hissi
  • Özellikle çekme kuvveti gerektiren hareketlerde ağrı
  • MR’da dirsek iç bölgesinde ödem görüntüsü

 

Medial Epikondilit Testi

 

Medial epikondilit testinde hedef kasların kasılarak medial epikondil üzerinde stres yaratmasıdır. Oluşan bu stres sonucunda kişilerde ağrı şikayeti oluşursa test pozitif olarak yorumlanır. Öncelikle ilk bakılması gereken şey kavrama testidir. El sıkışması gibi hastadan muayeneyi yapan uzmanın elini sıkması istenir ve sağlıklı el ile kıyaslanır. Sağ ve sol el sıkma kuvvetinde bir fark görülmesi halinde ilk bulgu pozitiftir. Diğer bir test ise medial epikondile yapışan başka bir kas test edilir. Aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi kol hizalanır ve avuç içi yukarı bakar. Hastanın eli tutulur ve dirseği oynatmadan anahtar çevirir gibi eli çevirmesi istenir. Muayeneyi yapan uzman bu esnada karşı direnç oluşturur. Hasta bunu yaparken ağrı hissederse test pozitiftir. Kesin tanı için MR gereklidir.

 

medial epikondilit testi

 

Golfçü Dirseği Tedavisi

 

Golfçü dirseği kesin çözüm için her şeyden önce hasta eğitimi verilmelidir. Sakatlığın temelindeki ağrının ana kaynağı kaslar veya tendonlarda değildir. Burada sakatlığın ana faktörü kemikte bulunan ödemdir. Dolayısıyla hasta eğitimi ile hastanın bu bölgeyi nasıl zorlamayacağı ve hangi aktivitelerden uzak durması gerektiği anlatılmalıdır.

 

Tedavi sürecinde el ile yük taşımak, dirseğe yaslanarak oturmak, ağır yükler itip çekmek, tornavida sıkmak, çekiç vurmak gibi pek çok hamle yasaklanır. Bu hamleler kemik üzerinde strese yol açtığı için medial epikondilde gelişmiş olan ödemin iyileşmesini yavaşlatır. Hatta aşırı miktarda bu hareketler yapılırsa ödem ve onunla birlikte ağrıda artış görülür.

 

Tedavinin ikinci kısmında manuel terapi ve egzersiz uygulamaları yapılır. Yapılacak hiçbir uygulamada ağrı arttırılmamalıdır. Kuru iğne, derin masaj, hacamat, graston gibi uygulamalar hem faydasız hem de ağrılıdır. Eklem mobilitesini arttırmaya yönelik mobilizasyon, bölge dolaşımını arttıracak basit pompalama egzersizleri etkili tedavinin ana hatlarıdır. Bunun dışında bölgede artmış hassasiyeti düzenlemek için sinir kaydırma manevraları da hastaların semptomlarına iyi gelebilir. Median ve ulnar sinir mobilizasyonları medial epikondilit için etkili olabilir.

 

Kemikteki ödem azalmaya ve ağrısız bir şekilde kavrama hareketi yapılmaya başladığıda tendona yönelik tedaviye başlanabilir. Burada eksantrik egzersizlere odaklanılarak tendonda yeni rejenerasyon ve remodelling desteklenmelidir. Tendonlara binen yükü azaltan en önemli egzeresiz tipi eksantrik egzersiz olduğu için tedavilerde egzersizin eksantrik fazına daha fazla odaklanılmalıdır.

 

Golfçü dirseği bandı kullanmak temelde çok faydalı olmamasına rağmen bazı hastalara sakatlığı konusunda dikkatli olmaları konusunda geribildirim verme amacıyla faydalı olabilir. Özellikle kullanılması gereken bir marka veya model yoktur. Kullanılan bandın aşırı sıkı olmamasına, bölgede kompresyona yol açmamasına dikkat edilmelidir. Bazı durumlarda istirahat atelleri faydalı olabilmekle birlikte tedavide elzem değildir.

 

Golfçü dirseği ne kadar sürede iyileşir?

 

Golfçü dirseğinin iyileşme süresi bölgede oluşan ödemin büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Ödem ne kadar büyükse iyileşme o kadar uzun sürecektir. Kişilerde ağrıya yol açacak büyüklükte gelişen ödemlerin en kısa iyileşme süresi 4 hafta iken ileri seviyelerde iyileşme süresi 12 haftaya kadar uzayabilmektedir. Bu nedenle iyileşme süreci, görüntüleme ve klinik bulgularla birlikte değerlendirildikten sonra belirlenir. Bu sakatlık oldukça bıktıran bir durumdur bu nedenle eğer tedavide haftadan haftaya bir ilerleme görülüyorsa alternatif yollar aranmamalıdır. Tedaviyi yarıda bırakıp başka yöntemler denemek, şu işi halledeyim dirseğe yüklensem de bir sefer bir şey olmaz gibi davranışlardan kaçınılmalıdır. Tedavi yavaş yavaş ilerler ancak tüm kazanımları tek bir travmada silebilirsiniz. Bu nedenle sabırlı olmak bu sürecin en önemli noktasıdır.

 

 

Golfçü dirseği tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Adres tarifi için tıklayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Scroll to Top
Telefon
whatsapp